Saturday, June 11, 2011

U Srebrenici otkriveni ostaci rimskog naselja Domavija

U rudarskom naselju Sase kod Srebrenice pronađeni su najvidljiviji ostaci rimskog naselja Domavija. Procjenjuje se da je ovo arheološko nalazište staro 1.760 godina, i uz ono, otkriveno u Skelanima, predstavlja najočuvanije ostatke rimske kulture.

U naselju Donja Gradina kod Rudnika olova i cinka u Sasama otkriveni su arheološki ostaci Domavija, najvećeg rimskog grada na Balkanu, koji je bio glavni centar za tadašnje rimske provincije Panoniju i Dalmaciju.

Arheolog Mirko Babić, direktor Muzeja Semberija iz Bijeljine, koji vodi ova istraživanja izjavio je da je za sedam dana istraživanja otkrivene zidine prve monumentalne rimske građevine s kamenim dovratnicima i rimski sarkofag s reljefnim natpisom, a u okolini su otkriveni ostaci i tragovi rimskih puteva.

"Radi se o municipiumu iz razdoblja oko 250.godine nove ere nastalom u doba vladavine rimske dinastije Severa koji se pod njihovom vladavinom doživio procvat i dobio status kolonije koja je bila privredno sjedište Panonije i Dalmacije jer se Domavija brzo razvijala zahvaljujući eksploataciji rude srebra, zlata i drugih plemenitih metala u neposrednoj blizini", rekao je Babić ističući da je u to vrijeme političko sjedište bio Municipium Malvesiatium u današnjim Skelanima čiji su arheloški ostaci otkriveni prije tri godine.

Babić je dodao da je do ovog arheloškog istraživanja došlo nakon nailaska na kamen s natpisom i uklesanom figurom te ostatke zidina prilikom prošlogodišnjeg kopanja kanala za seoski vodovod. Praktično, pola otkrivenih ostataka građevine nalazi se u dvorištu Šefika Latifovića, a pola u dvorištu Živka Milovanovića.

"Prilikom kopanja kanala, pronašli smo dva lavića i neke predmete. Obavijestili smo nadležne i Šefik i ja smo dozvolili da se radovi nastave. Cilj nam je da razvijemo turizam ovdje u Sasama i da ljubitelji starina dolaze i u Sase“, istakao je Milovanović.

"U naselju Domavija koje se nalazilo u ovom dijelu bilo je između 30-50 hiljada ljudi. Mnogi su se bavili rudarstvom, a radnici su dovoženi s tri kontinenta, dakle iz svih zemalja rimske imperije. U to vrijeme eksploatisani su najviše zlato, srebro i olovo. Ovdje je bilo oko 60 zlatara koji su svoje proizvode plasirali u Split, Dubrovnik, a brodovima i u Rim", kaže Babić.

Direktor novoosnovanog Arheološkog muzeja u Skelanima Dragić Glišić izjavio je da se i ovo istraživanje finansira sredstvima Vlade Republike Srpske, te da će se nastojati osigurati dodatna sredstva za nastavak istraživanja i zaštitu arheoloških ostataka.

"Cilj nam je da sačuvamo i afirmiramo otkrivene dvohiljadugodišnje ostatke civilizacije na ovim prostorima, da ih valorizujemo i pretvorimo u kulturno-turističku ponudu ovog kraja", naglasio je Glišić.

Otkriveni predmeti iz kolonije Sase bit će smješteni u prostorije Arheološkog muzeja u Skelanima.

http://abrasmedia.info/dnevne-novosti/bih/u-srebrenici-otkriveni-ostaci-rimskog-naselja-domavija

3 comments:

Psiholog said...

steta sto kod nas nema para vise u drzavi da se malo izdvoji za ove stvari

magnolija78 said...

Kako je moguce da se ovom tako malo zna i razgovara?!

Irena Paula said...

Hmm, malo sam prošvrljala po blogovima, i tako zapazila ovaj tvoj, davno napisani, i svidio mi se, navratiti ću opet.....