Tuesday, September 29, 2009

Bronzane perle i mamuze

SREBRENICA - Nekropola sa osam grobnih mjesta iz 14. i 15. vijeka otkrivena je za osam dana istraživanja najnovijeg arheološkog nalazišta u naselju Budak kod Srebrenice.

Direktor Muzeja Semberije iz Bijeljine Mirko Babić otkrio je nove detalje o ovom vrijednom nalazištu.

- Od osam istraženih grobnih mjesta, šest imaju zidane kamene konstrukcije, od kamenih ploča sa obližnjih kamenoloma. Zanimljivo je da su u pet grobova pronađeni posmrtni ostaci, koji nam omogućuju da odredimo tačno vrijeme iz kojeg potiču - rekao je Babić.

Kao posebnu zanimljivost on je istakao da je na jednom grobnom mjestu pronađeno sedam bronzanih perli i dvije mamuze.

- Na osnovu toga može se zaključiti da se radi o osobi koja je voljela konjički sport, kao i da je poticala iz višeg staleža - kaže Babić.

Njegova je ocjena da ovo nalazište, pored stručnog i naučnog značaja, ima i kulturni, jer se poslije uređenja može predstaviti posjetiocima.

Odbornik u Skupštini opštine Srebrenica, mještanin Suljo Čakanović, podsjetio je da je prilikom proširenja puta za Budak, u aprilu ove godine, otkriven jedan grob.

- Decenijama se priča da se na ovom mjestu nalazi groblje. Sada je otkriveno iz kog vijeka potiču grobovi i vjerujem da će biti još detalja na osnovu kojih ćemo saznati više o ljudima koji su živjeli na ovom prostoru - rekao je Čakanović.

Opština Srebrenica obezbijedila je 4.500 maraka za arheološka istraživanja u Budaku. Uslijediće izrada projektne dokumentacije potrebne za uređenje nalazišta.

Mramorje
Mirko Babić je podsjetio da je novootkriveno nalazište u naselju Potočari dio velike nekropole Mramorje, koja potiče iz rimskog doba.

http://www.glassrpske.com/vijest/9/kultura/28554/lat/Bronzane-perle-i-mamuze.html

Monday, September 28, 2009

Kod Srebrenice otkriveno sedam grobnica iz XV vijeka

Prilikom pripremnih radova za asfaltiranje puta u naselju Budak kod Srebrenice, otkrivena je jedna grobnica, za koju se pretpostavljalo da potiče iz rimskog doba.

Arheološkim ispitivanjem na ovoj lokaciji otkriveno je još sedam grobnica i prema riječima dr. Slavice Krunić, arheologinje iz Muzeja grada Beograda, koja je bila u istraživačkom timu, skeleti potiču iz XV vijeka.

Magistar Mirko Babić, direktor Muzeja iz Bijeljine izjavio je danas da je ovo značajno otkriće i samo je jedan dio od nekropole koja se proteže na brdu iznad naselja Potočari.

„Skeleti su dobro očuvani. Osobe su sahranjivane u kamene grobnice. Pronašli smo i niz predmeta. Predstoje dodatni radovi na zaštiti i uređenju ovog prostora, što ćemo nastojati pretvoriti u muzejsku zbirku na ovom prostoru", kaže Babić.

Suljo Čakanović, odbornik u Skupštini opštini Srebrenica, naglasio je da opština ima interesa za nastavak radova i da će izdvojiti dodatna sredstva za uređenje nekropole.

http://www.sarajevo-x.com/kultura/clanak/090928050

Saturday, September 26, 2009

Wednesday, September 16, 2009

Vila rustika - Hutovo Blato

Nakon otkrića rimske vile rustike u Hutovom blatu, arheološko nalazište posjetila ministrica Meliha Alić


Nakon višemjesečnih radova na terenu, istraživačka ekipa na čelu s arheologinjom Snježanom Vasilj u naselju Sjekose u Hutovom blatu otkrila je rimsku vilu rustiku staru dvije hiljade godina. Iskopavanje je izvršeno u sklopu završne faze projekta koji finansira federalno Ministarstvo obrazovanja i nauke. Ovo značajno otkriće obišla je i ministrica Meliha Alić.

Radi se o lokalitetu iz razdoblja Rima, iz onih prvih desetljeća rimske dominacije na ovim prostorima i ovaj lokalitet je bio u funkciji do kasne antike jer je pronađen novac iz kasnog 4. stoljeća, pojasnila je Snježana Vasilj.

Rimska vila je imala svoj stambeni i privredni dio. Sudeći po veličini spremnika za ulje, te ostataka uljne preše, vlasnik imanja se bavio proizvodnjom maslinovog ulja kojim je, pretpostavlja se, opskrbljivao tadašnji grad Naronu.

Ministrica Alić, prilikom posjete lokalitetu istakla je kako je riječ o otkriću svjetskog značaja i da je dužnost svih institucija pomagati ovakve projekte. Arheolozima će pomoć biti itekako potrebna pošto predviđaju da će iskopavanje ovog lokaliteta biti dug i zahtjevan proces.

http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp?wbf_id=37&id=21945
rtsp://195.222.58.181:7070/ftv/federacija090916-04.rm

http://www.bljesak.info/content/view/38270/155/

Na Kupresu završeno snimanje neolitskih grobova

Na Kupreškoj visoravni završeno je geomagnetsko snimanje dva tumula, neolitskih zemljanih grobova čija je starost oko 3.700 godina.

Istraživanje su proveli Zemaljski muzej i Centar za balkanološka istraživanja iz Sarajeva i Romisch Germaniche Komision iz Frankfurta u saradnji s Franjevačkim muzejom i Galerijom "Gorica" u Livnu.

Direktor te galerije Josip Gelo istakao je da je cilj snimanja utvrditi da li u zemljanim grobovima nešto sačuvano kako bi se, ako rezultati snimanja budu pozitivni, pristupilo izradi jednog međunarodnog projekta, budući da su tumuli raritet u svijetu.

Gelo je dodao da tumula ima i na području Livanjskog polja i šire regije te da su tumuli s Kupreške visoravni posebno interesantni jer su klimatski uvjeti pogodovali da se ljudski zemni ostaci sačuvaju.

On je također podsjetio da se u Galriji u Livnu nalaze očuvani ostaci ljudskog tijela tzv. Kuprešaka pronađenog 1983. godine u tumulu na Kupreškoj visoravni, a čija je starosti 3.600 godina.


http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/090916049

Foteljasi

Dani 639


Vise se nije popularno slikati u Visokom

Posjeta arheološkom nalazište lug u Goraždu

Lokalitet naselja Lug u općini Goražde, gdje se ovih dana vrše arheološka iskopavanja i gdje su pronađeni predmeti i ostaci građevina koji ukazuju na postojanje naselja iz doba tzv. vinčanske kulture, danas su u pratnji domaćina premijera i ministara u Vladi BPK te načelnika općina u sastavu ovog kantona posjetili ministri u Vladi Federacije BiH, Kantona Sarajevo te predstavnici Zavoda za zaštitu spomenika Federacije BiH.

U sastavu delegacije bili su dopremijer i ministar kulture i sporta Federacije Gavrilo Grahovac, ministri poduzetništva, razvoja i obrta te prostornog uređenja Velimir Kunić i Salko Obhođaš, ministar prostornog uređenja u Vladi Kantona Sarajevo Abid Jusić, kao i direktorica Zavoda za zaštitu spomenika FBiH Lidija Mićić. Bila je ovo prilika da se na licu mjesta gosti upoznaju sa najnovijim arheološkim otkrićem u ovom dijelu BiH te dogovore aktivnosti za naredni period po pitanju zaštite ovog, kako je i danas naglašeno, dragocjenog historijskog naslijeđa.

"Ovo je uistinu vrijedno nalazište koje ćemo nastojati zaštititi prije zime, a kasnije uz pomoć stručnjaka i trajno konzervirati i time doprinijeti da ono postane i sastavni dio turističke ponude", kazala je direktorica federalnog Zavoda za zaštitu spomenika Lidija Mićić. "Ministarstvo kulture i sporta i po službenoj dužnosti ima obavezu podržati ovakve i slične projekte, tako da možemo obećati pomoć pri nastavku ovih istraživanja", kazao je resorni ministar Gavrilo Grahovac.

Premijer BPK Nazif Uruči istakao je da pronalazak ostataka koji svjedoče o postojanju vinčanske kulture na ovom području ima neprocjenjivu historijsku i kulturnu vrijednost. Danas je dogovoreno da se državnoj Komisiji za zaštitu nacionalnih spomenika uputi zahtjev za proširenje obuhvata nacionalnog spomenika i na novootkriveno neolitsko naselje, koje je od ranije proglašenog nacionalnog spomenika udaljeno par stotina metara.

Na arheološkom iskopavanju u naselju Lug pored domaćih arheologa rade i stručnjaci sa njemačkog Univerziteta u Kilu te članovi rimsko-germanske komisije iz Frankfurta.. Nakon pronalaska figurine za koju je iz Zemaljskog muzeja u Sarajevu potvrđeno da potiče iz doba neolita i da pripada tzv. vinčanskoj kulturi, pronađen je i niz drugih predmeta i ostataka građevina koji ukazuju na postojanje naselja iz doba tzv. vinčanske kulture. Prema procjenama stručnjaka, naselje bi moglo biti staro više od sedam hiljada godina.

Uz ostalo, do sada su pronađeni ostaci kuća, dijelovi alata, fragmenti kuhinjske keramike te niz drugih predmeta iz tog perioda. Botaničari iz Njemačke vrše i ispitivanje sastava zemljišta kako bi utvrdili i koje su se žitarice uzgajale u tom periodu s obzirom da je na ovom lokalitetu pronađen i žrvanj za mljevenje ječma. Arheolozi će na lokalitetu Luga raditi još desetak dana.

http://www.sarajevo-x.com/kultura/clanak/090908115




Ministrica Alić u posjetu Hutovom blatu

Federalna ministrica obrazovanja i znanosti Meliha Alić sa suradnicima i predstavnicima visokoškolskih ustanova posjetit će arheološko nalazište na lokalitetu Hutovo blato.

Posjet će biti upriličena u povodu predstavljanja rezultata najnovijih istraživanja u okviru projekta "Hidroarheološko i arheološko rekognosciranje prostora Hutovo blato", koje je financiralo Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti.

Istraživački tim predvođen mr. sc. Snježanom Vasilj nakon višemjesečnoga istraživanja na terenu došao je do značajnih arheoloških nalaza starih čak dvije tisuće godina.

Inače, Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti u proteklih dvije godine za projekte arheoloških istraživanja u Federaciji BiH osiguralo je 212.000 konvertibilnih maraka, od čega je za projekt istraživanja na lokalitetu Hutovo blato izdvojeno 70.000 maraka.

http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp?wbf_id=37&id=21945

Tuesday, September 8, 2009

Pronađeni ostaci kuća starih 6.500 i 7.000 godina

Na osnovu analize keramike koju su arheolozi pronašli na lokalitetu Jagnjilo u selu Zupčići, općina Goražde, jasno je dokazano da su se na ovom lokalitetu susretala dva velika neolitska kulturna kompleksa balkansko-anadolski i jadransko-mediteranski, izjavila je Feni voditeljica stručnog tima arheologinja Zemaljskog muzeja Zilka Kujundžić - Vejzagić.

Od početka arheoloških radova na ovom lokalitetu 24. augusta pronađeni su brojni fragmenti neolitske keramike, obrednog posuđa, žrvnjevi, alatke, jedna posuda za livanje metala, glačane kamene sjekire, utezi za tkalački stan…

Kujundžić-Vejzagić kaže da su ostaci kuća pronađenih na ovom lokalitetu, starih između šest i po i sedam hiljada godina dosta veliki te da će se tačne dimenzije ustanoviti daljnjim istraživanjima. Međutim, po njihovoj konstrukciji već se može reći da imaju oblik karakterističan za neolitsku Vinčansku kultutru.

Kaže da je posebno zanimljivo što su nađeni brojni fragmenti keramike Lisičićke kulture koja je pripadala jadransko-mediteranskom kulturnom kompleksu.

Keramika Vinčanske kulture nađena na ovom lokalitetu, koja je pripadala balkansko-anadolskom kukturnom kompleksu pokazuje jake veze s vinčanskim naseljima u dolini rijeke Morave u Srbiji.

Naselja pronađena na ovom lokalitetu imaju zajedničke elemente s neolitskim naseljima nađenim u Gornjoj Tuzli i Varoši u sjeveroistočnoj Bosni. Osim toga u gornjem sloju otkrivena je jedna latensko-rimska fibula i nešto keramike koja bi mogla pripadati tom periodu, prijelazu iz stare u novu eru.

Predviđeno je da radovi na lokalitetu Jagnjilo traju do 17. septembra, a u njima osim stručnjaka Zemaljskog muzeja učestvuju stručnjaci s Univerziteta u Kilu u Njemačkoj, među kojima su paleobotaničari i geolozi.

Najavljeno je da će tokom dana ovo izuzetno arheološko nalazište posjetiti federalni dopremijer, ministar kulture i sporta Gavrilo Grahovac.

http://www.sarajevo-x.com/kultura/clanak/090908061

Fotografije s nalazista na: http://bhkultura.blogspot.com/2009/09/gorazde-pronaeni-ostaci-kuca-starih.html

Monday, September 7, 2009

Otkriveno naselje staro više od 7.000 godina

Za razliku od većine današnjih, prastanovnici Goražda poznavali su tehnologiju prerade vune i lana, uzgajali i prerađivali žitarice, te koristili alate koji su hiljadama godina kasnije tek neznatno modificirani.

Ostaci posuđa

Fragmente predmeta i objekata iz neolitskog naselja koje se više od 7.000 godina krilo pod plodnom zemljom Zupčićkog polja kod Goražda ovih dana vade i obrađuju arheolozi iz BiH i Njemačke, u okviru projekta koji realiziraju Zemaljski muzej iz Sarajeva i Njemački arheološki institut iz Kila te Rimsko-germanska komisija iz Frankfurta.

Novo neolitsko naselje nalazi se samo nekoliko stotina metara od onog na Lugu, koje je proglašeno bh. nacionalnim spomenikom, a da se nešto krije ispod površine zemlje posumnjali su mještani, na čelu sa predsjednikom Mjesne zajednice Adnanom Zupčićem, koji su, obrađujući svoja imanja, nalazili ostatke keramičkog posuđa i druge predmete.

Vide se kuće

- Mi smo već ušli u sloj gdje jasno vidimo kuće. Već nakon geomagnetskih snimanja znali smo da su tu neki objekti, a sada znamo da su se oni koristili za stanovanje, jer smo pronašli dijelove žrvnja, kamena kojim se mljelo žito, zatim nekoliko kamenova koji su služili za pripremu hrane pored ognjišta, te masu kuhinjske keramike koja je dugo bila izložena jakoj vatri, a koja je slična našim loncima danas - kaže Zilka Kujundžić-Vejzagić, arheolog Zemaljskog muzeja i bh. ekspert za prahistoriju.

Na terenu su i njemački botaničari koji analiziraju ostatke zemlje, kako bi otkrili koje su žitarice korištene u ishrani. Tim arheologa locirao je i otkrio zaštitni rov, koji je služio za zaštitu stanovnika u tom periodu, a u njemu i fragment ritualne posude, karakteristične za vinčansku kulturu, koja je najčešće služila za prinošenje žrtve u obliku tečnosti što se uklapa u kult vjerovanja u Boginju voda, čija je statua pronađena prije pola stoljeća u obližnjem Lugu.

Živjeli Indoevropljani?

Otkriće u Zupčićima, kaže Vejzagić, za bh. arheologiju je veoma značajno, jer će otkriti na koji je način vinčanska kultura, tehnološki najnaprednija prahistorijska kultura na svijetu, stizala do centralne Bosne.- Smatra se da se u to vrijeme desila jedna velika anadolska seoba, ali vrlo teško je reći koji je narod tada ovdje živio. Postoji teorija da su to već bili Indoevropljani - ističe Vejzagić te dodaje kako bi pronađeni predmeti bili dovoljni za osnivanje zavičajne zbirke, kao preteče budućeg muzeja u Goraždu, gradu s bogatom, više od 7.000 godina dugom prošlošću, koji do sada nije istražen.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/mozaik/otkriveno-naselje-staro-vise-od-7000-godina
http://www.gorazde-x.com/desavanja/18-gorazde/2057-uoeni-objekti-se-ispostavili-kao-kue

Wednesday, September 2, 2009

Veliko arheološko otkriće kod Goražda

Nakon pronalaska figurine koja nacinom i stilom izrade podsjeća na poznatu figurinu iz Vince, na široj lokaciji naselja Lug kod Goražda, arheolozi su ovih dana otkrili i niz drugih predmeta i ostataka građevina koji ukazuju na postojanje naselja iz doba tzv. Vinčanske kulture. Po svemu sudeći, naselje bi moglo biti staro vise od pet hiljada godina.

Iz zemaljskog muzeja u Sarajevu potvrđeno je da pronađena figurina datira iz neolita i da pripada tzv. Vinčanskoj kulturi, koja je imala jak utjecaj na druge evropske kulture. Mjesecima su ovdašnji stanovnici bili u kontaktu sa stručnjacima, tražeći naučno istraživanje jer se pretpostavljalo da na tom lokalitetu postoji naselje. Konačno, prije deset dana započeta iskopavanja, kojima je predhodilo geomagnetno snimanje, rezultirala su pronalaskom prvih predmeta i ostataka građevina. S domaćim arheolozima na lokalitetu Luga u Goraždu rade i strucnjaci s njemačkog Univerziteta u Kilu.

Arheolozi će na ovom lokalitetu raditi četiri sedmice, kada će biti poznato i više detalja o veličini naselja, njegovim specifičnostima i vezama tadašnjih stanovnika s drugim stanovnicima Vinčanske kulture iz zemalja okruženja.

http://i395.photobucket.com/albums/pp35/neregistrirani/nezavisne.jpg
http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp?wbf_id=37&id=21649

rtsp://195.222.58.181:7070/ftv/dnevnik090902_6.rm

U toku arheološka iskopavanja na lokalitetu Lug

Na široj lokaciji naselja Lug kod Goražda vrše se arheološka iskopavanja.

Nakon pronalaska figurine za koju je iz Zemaljskog muzeja u Sarajevu potvrđeno da potječe iz doba neolita i da pripada tzv. vinčanskoj kulturi, pronađen je i niz drugih predmeta i ostataka građevina koji ukazuju na postojanje naselja iz doba te kulture. Prema procjenama stručnjaka, naselje bi moglo biti staro više od pet hiljada godina.

S domaćim arheolozima na lokalitetu Luga u Goraždu, rade i stručnjaci s njemačkog Univerziteta u Kilu.

„ Zahvaljujući njemačkom arheološkom institutu i fakultetu iz Kila najprije su obavljena geomagnetska snimanja tako da tačno znamo gdje treba kopati. Ove lokacije koje smo otvorili već na samom početku pokazuju osnove kuća i ulica između njih“, kazala je Zilka Kujundžić-Vejzagić, arheologinja.

„Snimanjem smo otkrili da se na ovom lokalitetu, na dva do tri hektara zemlje, nalazi naselje s jasnim ostacima kuća koje su mnogo veće od onih pronađenih na području Visokog i koje datiraju iz tog periodu, a zanimljivo je da se oko tog naselja nalazi i jedan zaštitni jarak“, pojasnio je Robert Hofman, naučni saradnik na Institutu za prethistoriju Univerziteta u Kilu.

Arheolozi će na ovom lokalitetu raditi četiri sedmice, kada će biti poznato i više detalja o veličini naselja, njegovim specifičnostima i vezama tadašnjih stanovnika s drugim stanovnicima vinčanske kulture iz zemalja okruženja.

Prema podacima Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, u sjeveroistočnoj, odnosno istočnoj Bosni, vinčanska kultura je predstavnik mlađeg, a djelimično i srednjeg neolita. Sigurno je utvrđena na području između Drine i Bosne, odnosno Usore, a na jug se širi do doline Spreče, pa dolinom Bosne do Tešnja i dolinom Drine do Goražda.

Arheološko područje - neolitsko naselje Lug u općini Goražde još prošle godine proglašeno je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

http://www.sarajevo-x.com/kultura/clanak/090902101