Monday, September 29, 2008
Istraživanja neolitskih naselja na području Visokog
VisokoIstraživanja na sva tri lokaliteta su pri kraju. Radi se o prahistorijskim naseljima čija starost se procjenjuje na 5.000 do 6.000 godina. Ono što je zanimljivo, naglašava Kujundžić-Vejzagić, jest to da se nalazi s lokaliteta Zagrebnice i Kundruci vezuju za butmirsku kulturu, dok je lokalitet Moštre ove godine pružio nekoliko "lijepih iznenađenja".
- Umjesto očekivanih nalaza butmirske kulture, ovdje smo otkrili neolitsko naselje koje je za nas stručnjake velika novost. Prvi put na jednom mjestu nalazimo tragove latenske, badenske i vučedolske kulture, kazala je Kujundžić-Vejzagić. Za sada se još ne može detaljno o svemu govoriti, jer, napominje ona, potrebno je dosta kabinetskog rada da se ispita sve ono što je nađeno na terenu. Tako će se definitivni zaključci moći dobiti tek nakon završetka obrade materijala.
Kada su u pitanju nalazi, Kujundžić-Vejzagić kaže da su slični već nađenima na drugim neolitskim lokalitetima, kao što je pećina Hustovača ili Zecovi u okolini Sanskog Mosta.Posebnu pažnju mještana, arheologa i studenata privukao je jedan mali arheološki objekt koji ima pravougaonu bazu i izgleda kao mala piramida.
- Ali to je samo dio arheološkog objekta. Pretpostavljam da je to dio onoga što su arheolozi ranije nazvali svijećnjak, a da je ovo postament na kojem svijećnjak stoji, dok gornji dio nedostaje, naglasila je Kujundžić-Vejzagić, dodajući da je ukrašen tipičnim ukrasom za vučedolsku kulturu, odnosno za prijelaz iz eneolita ka bronzanom dobu.
Istaknula je da je sličan arheološki objekt nađen u pećini Hrustovači, koji je malo više obrađen.
Jedan od ciljeva istraživanja na ovim lokalitetima je bio da se pokuša, zahvaljujući velikom istraživanju na lokalitetu Okolište prethodnih godina, saznati što više o načinu naseljavanja kasnoneolitskih populacija na području centralne Bosne, odnosno u vrijeme butmirske kulture.
Ovaj tim je u pet godina ostvario izuzetne rezultate na naselju Okolište, koje je najpoznatiji svjetski magazin za nauku Science proglasio najznačajnijim neolitskim nalazištem u Evropi.
Na samom lokalitetu Okolište ove godine jedino su geolozi napravili dvije sonde, dok arheolozi neće raditi na njemu. Kujundžić-Vejzagić se nada da će biti sluha da se ovaj jedinstveni lokalitet pretvori u istraživački centar.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/080929050
Saturday, September 27, 2008
Sunday, September 21, 2008
Nova lokacija, novo unistavanje bastine - sponzorisano iz budzeta!
Te su rijeci probudile marksistu cija je guzica na dvije stolice, onoj budzetskoj-muzejskoj i onoj fondacijsko-ublehaskoj, bezbeli se prepao da mu lova klizi kroz ruke i da se nece puno zadrzati kod njega. Tako rezi na foteljase i cvili za pomoc od lokalnih vlasti :
„Mislim da je Dubravko Lovrenović prenio stavove pojedinaca, jer je to nemoguće u skladu s pozitivnim zakonima koji regulišu ovu materiju. Dakle, Dubravko Lovrenović i drugi su uzurpirali pravo, te ponovo pokazali da je cjelokupno kulturno-historijsko prirodno naslijeđe u opasnosti, posebno zbog toga što pojedinci donose odluke u ime institucija. O njihovom sastanku nije obaviještena lokalna zajednica, odnosno općina Visoko, Zavičajni muzej Visoko i ministarstvo Ze-Do kantona. Zakon o kulturnoj baštini Ze-Do kantona reguliše ovu materiju i kaže da svi pronađeni kulturno – historijski predmeti pripadaju kantonu, odnosno općini Visoko. Jako sam razočaran u ljude koji sjede na vlasti i ruše sistem ove države. Zavičajni muzej Visoko ima kadar i prostor da adekvatno smjesti ove artefakte. Oni pokušavaju u kontekstu devastacije arheološkog lokaliteta, gdje još do kraja nije istraženo šta je vandalizan, a šta nestručnost, iskoristiti priliku i dati drugoj instituciji ono što izvorno pripada Visokom. Ukoliko načelnik općine Visoko, resorna ministrica i Vlada Ze-Do kantona ne reagiraju energično onda defeinitivno nastupa apsolutna anarhija u ovoj oblasti“.
Jadnicak jadni se sad boji za kulturno-istorijsko naslijedje, isto ono koje on pod kljucem cuva kao da se radi o privatnoj svojini i onemogucuje zainteresovanima da vide upravo te posljednje nalaze.
A kog on to poziva u pomoc? Sponzora Fondacije Vladu Ze-Do kantona, resorne ministre i bratiju koja je nedavno “otkrila”, po drugi put doduse – ali trend je dvostrukih otkrica u nedostatku bilo kakvih drugih, “nove” arheoloske lokacije . Radi se o lokacijama koje je prosle godine vec otkrio arhitektsko-veterinarski tim koji pise iz svog ugla i koji stecke uredno predstavlja kao gradjevinske blokove.
Tako je jedan “blok” predstavio Faris Licina prosle godine:
To je vjerovatno jedan od “blokova” koje nam sad predstavlja Fondacija:
A oni neodoljivo podsjecaju na stecke, hint-hint, recimo ovaj iz Radimlje:
Moraju se upamtiti imena, a srecom su i slike tu kao dokazi, svih pomagaca ovog ugrozavanja i unistavanja stvarnih spomenika i arheoloskih nalazista!
Naime, kao sto je Stultitia u vise navrata pisala prije vise od godine*, Irna takodje , radi se o poznatim, istrazenim i opisanim arheoloskim nalazistima, predstavljenim u monografiji "Visoko i okolina kroz historiju".
Podsjetimo se samo nekih od navoda o mjestima koje Fondacija za kopanje gdje god stigne cak i kad nema dozvole uzurpira:
“Na širem prostoru Visokog danas su poznata neolitska naselja na lokalitetima Čifluk, Dvor, Ginje, Zbilje, Radovlja, Arnautovići i Okolište, svi na prostoru od jedva desetak kilometara vazdušne linije, računajući dva međusobno najudaljenija – ono u Čifluku i ono u Radovlji.”
...
“Tako je već u mlađe kameno doba ovdje došlo do formiranja posebne kulturne grupacije koja se u historijografiji naziva butmirskom kulturom. Nalazišta ove kulture su najgušća u samom centru – oko Visokog (Donje Moštre, Radovlja, Kralupi, Zbilje), ali su detaljnije istražena samo: Butmir kod Sarajeva, Obre kod Kaknja i Nebo kod Travnika.
U kasno brončano doba ovaj prostor čini glavninu teritorija tzv. srednjobosanske kulturne skupine, da bi se u zadnjem tisućljeću stare ere ovdje konstituiralo i pleme Desitijata, koje je početkom nove ere postalo jedan od najjačih nosilaca otpora protiv širenja moćnog rimskog carstva.
U okvirima strogo uniformiranog sistema rimske administracije također se mogu raspoznati određene specifičnosti ovoga područja. Naime, zna se da je u kasnoj antici ovdje organizirana posebna vjerska pokrajina – biskupija (Bistue).
Nakon dolaska Slavena, približno u isto vrijeme kao i na ostalom zapadnobalkanskom području, i ovdje dolazi do konstituiranja šire političke zajednice slične onima koje stari bizantinski pisci nazivaju „sklavinija“ ili zemlja (horion). – Zna se da je u kasnijim stoljećima ova zemlja u literaturi nazvana – gornja ili uža Bosna – postala jezgro srednjovjekovne bosanske države. Politički centar širega područja – Bosne i Hercegovine – ovdje se nalazilo i u tursko, austrougarsko, pa i novije doba.“
....
„Odmah iznad sela Gorana, a na istoj kosi je velika srednjevekovna nekropola, obrasla u sitnu šumu. Stećci su od konglomerata, od koga je sastavljeno ovdašnje zemljište, te su stoga slabo sačuvani. U preseku po kraćoj osovini stećci imaju oblik trapeza ili paralelograma. Kažu da u ovom naselju ima grobova na sve strane. Drugo je veće groblje u Polju pored Fojnice, a zove se Gradina. Pričaju da su ovde nalaženi i novci. Pod selom je i staro muslimansko groblje.“
Bešlagić je registrirao u selu svega 82 stećka, razmještena u 4 skupine. Pretežna forma stećaka je sanduk.“
...
„Na širem prostoru Visokog danas su poznata neolitska naselja na lokalitetima Čifluk, Dvor, Ginje, Zbilje, Radovlja, Arnautovići i Okolište, svi na prostoru od jedva desetak kilometara vazdušne linije, računajući dva međusobno najudaljenija – ono u Čifluku i ono u Radovlji.“”
Dakle, jos jednom imena onih koji bi u normalnoj zemlji i pod normalnim okolnostima trebali odgovarati, a ne slikati se: “načelnik Općine Visoko Munib Alibegović, predsjedatelj općinskog vijeća Visokog Mijo Mateša, pomoćnik načelnika za urbanizam i prostorno uređenje Emir Bukurević, pomoćnica načelnika u službi za budžet, finansije i razvoj Edina Ferizović i Mustafa Šahinović te predstavnici Zavičajnog muzeja u Visokom, kustosi Mersiha Burić - Zerdo i Aiša Agić te pravnik Emina Sudžuka.”
Situacija je jos ozbiljnija kad se zna da je jedan jedini arheolog kojeg je Fondacija imala najuren iz projekta i da strucnog nadzora nema.
Kad vec pisem, moram citateljima skrenuti paznju na dodatak na stranicama Fondacije, nesto za sto su se ublehasi, vjerujem, nadali da ce ostati neprimijeceno (ujedno zahvaljujem Irni koja je ukazala na to!). Naime, nedavno je press sluzba Fondacije elektronskim i stampanim medijima poslala dopis u kojem opet demonstriraju svoju paranoju i optuzuju respektabilne institucije , poput oksfordske laboratorije, da ucestvuju u zavjeri protiv projekta.
Fondacija nam se nije pohvalila najnovijim dodatkom stranici o radiokarbonskom datiranju , tj. odgovorom predstavnika laboratorije koji jasno tvrdi da nalaz i nije bio komad drveta, te ga se zato i nije moglo obraditi:
„Our conclusion is that the sample delivered to our lab is not wood, but low carbon sediment. As such we do not think that we can attach any archaeological significance to its radiocarbon content.”
* Vrijedi ponoviti:
http://antibarbarorum.blogspot.com/2007/08/kratko-javljanje-s-radnog-godinjeg.html
http://antibarbarorum.blogspot.com/2007/09/nauna-monografija-o-visokom-uvod.html
http://antibarbarorum.blogspot.com/2007/09/iz-monografije-najstarija-prolost.html
http://antibarbarorum.blogspot.com/2007/09/iz-monografije-o-visokom-bakreno.html
http://antibarbarorum.blogspot.com/2007/09/iz-monografije-bakreno-bronzano-i.html
http://antibarbarorum.blogspot.com/2007/09/najnoviji-dokazi-fondacijinog.html
http://antibarbarorum.blogspot.com/2007/09/iz-monografije-razdoblje-rimske-uprave.html
Značajni rezultati na tri arheološka lokaliteta
VisokoVoditeljica tima Zemaljskog muzeja Zilka Kujundžić-Vejzagić kazala je danas u razgovoru za Fenu da se radi o lokalitetima selo Hadžići, Moštre nedaleko od Okolišta i Zagrebnice u Donjoj Papratnici. Radi se o prahistorijskim naseljima, čija starost se procijenjuje na 5.000 do 6.000 godina.
- Zapravo pokušavamo, zahvaljujući velikom istraživanju na lokalitetu Okolište prethodnih godina, da saznamo što više o načinu naseljavanja tih kasnoneolitskih populacija na području centralne Bosne, odnosno u vrijeme butmirske kulture, kazala je Kujundžić-Vejzagić.
Naime, ovaj tim je u proteklih pet godina ostvario izuzetne rezultate na velikom neolitskom (mlađe kameno doba) naselju Okolište, koje je najpoznatiji svjetski magazin za nauku Science proglasio najznačajnijim neolitskim nalazištem u Evropi.
Prema dosadašnjim saznanjima, kaže Kujundžić-Vejzagić, ovo su manja naselja u odnosu na Okolište, odnosno satelitska naselja koja su na neki način ovisila od Okolišta kao centralnog naselja.
Radovi traju već tri sedmice, a rezultati su veoma zanimljivi. Posebno je značajno što su na dva lokaliteta pronađeni ne samo ostaci butmirske kulture, nego i veoma značajni nalazi iz doba eneolitika (bakarnog doba), odnosno početka metalnog doba na području BiH, koje još nije tako dobro istraženo.
Do sada je pronađeno, uglavnom u Moštrima, dosta ostataka keramike, ostatak jedne veće kuće, nekoliko kalupa i čak jedan bakarni predmet, što jasno govori da se radi o jednoj eneolitskog kulturi.
- Po našim saznanjima, na osnovu keramike se može zaključiti da se radi o jednoj ranoj eneolitskoj kulturi, tzv. latenska kultura, ali, također, ima ostataka badenske i kostolačke kulture. To su tri eneolitske kulture koje se na neki način susreću na prostorima BiH. Naravno, daljnja istraživanja će nam dati jasnu sliku o svemu tome, kazala je Kujundžić-Vejzagić.
Ona je najavila da će radovi na samom Okolištu biti nastavljeni krajem mjeseca.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/080920031
Tuesday, September 16, 2008
Amnezija
„Na području naše opštine u toku je jedno zanimljivo snimanje. Naime, ekipa koja je sačinjena od Engleza, Amerikanaca, Italijana i naravno Bosanaca, snima film pod nazivom "Buried land". Snimanje ulazi u četvrtu sedmicu, odosno posljednju predviđenu planom snimanja. Kako je istakao jedan od vođa projekta, Dženan Medanović, radi se o jednom nekomercijalnom i umjetničkom filmu sa velikim ambicijama u pogledu festivalskog života. Sam film je vezan za doktorsku disertaciju režisera (Stevena Eastwooda) o filmu stvarnosti, odnosno dokumentarizmu u igranoj formi. U pitanju je jedan jako interesantan pogled na "Dolinu piramida", Visoko, njegove građane i identitet u globalnom smislu.“
Ili je Nevena udarila kakva cigla po glavi, pa pati od amnezije, ili je bezobrazluk wannabe novinara okupljenih na visoko.co.ba toliki da se nece udostojiti ni spomenuti da je taj film i na njihovom sajtu, a na osnovu onog clanka patriotkinje i novinarke par excellence , predstavljen kao stetan za BiH i njene stanovnike , svojevrsna inacica Boratovog filma smjestena podno brda od kojeg se nekima pricinjava da je piramida.
Zaboravise tako nabrzaka da zahvaljujuci njima i njima slicnima, umalo da ne dodje do tog „zanimljivog snimanja“.
O zastiti pravih vrijednosti
"Na sastanku predstavnika Komisije, Federalnog ministarstva kulture i sporta, Federalnog zavoda za kulturno-historijsko naslijeđe te Zemaljskog muzeja BiH istaknuta je neophodnost sistema zaštite oko Starog grada Visoki, nakon nedavne devastacije tog važnog arheološkog lokaliteta.
Zaključeno je i da pohrana vrijednih arheoloških artefakata s tog područja treba biti povjerena Zemaljskom muzeju BiH, a ne Zavičajnom muzeju u Visokom, jer prva institucija ima eksperte koji će vršiti zaštitu i konzervaciju nalaza."
Friday, September 12, 2008
Varanjem do istine
Nakon što je Prva međunarodna konferencija o bosanskim piramidama, na kojoj su izvikane prailirske "piramide" postale "bosanska piramidalna brda", završila sa zaključkom u stilu "zaključili smo da ništa nismo zaključili", na stranicama Fondacije Bosanske piramide sunca punom parom je nastavljeno sa širenjem obmana. Na udaru su naučnici i novinari i svi pojedinci kritični prema suludom i besmislenom prekopavanju sedimenata u okolini Visokog, a sve o trošku građana BiH. Neprijatelji su posvuda, poručuju s Fondacijine web stranice: "Udružuju se domaći i strani 'stručnjaci' od Sarajeva do Zagreba, Londona i Bostona, čiji je jedini cilj zaustaviti ovaj projekt, plaćaju se blogeri i pojedini novinari da dezinformiraju javnost. Politikanstvo prati ovo istraživanje od prvog dana." No, bilo bi dobro kada bi autor(ica) ovog teksta ponudio/la neki konkretan dokaz o "plaćanju" novinara i blogera te da objasni ko ih zapravo i koliko plaća. Najsmješnije je što ovakve optužbe dolaze od organizacije koja je podrškom političara i vjerskih lidera sebi potpuno podredila medijski prostor - utoliko da je novinarka Federalne novinske agencije (dakle državne institucije) Sabina Alikadić pisala "saopćenja za javnost" Fondacije, slala ih Fondaciji, da bi ih potom Fondacija slala na desk FENA-e. Ovaj porazni neprofesionalizam okrunjen je činjenicom da je rasadnik dezinformacija - pseudonaučna Fondacija ni manje ni više nego sponzor FENA-e.
Upravo je manipulacija javnošću glavni razlog zbog kojeg je Osmanagićevu Fondaciju odlučio napustiti i njen jedini profesionalni arheolog - Britanac Andrew Lawler - čovjek kojem je Osmanagić lažno pripisao dešifriranje "natpisa iz tunela Ravne", kao imena "Rasim". Fondacija je na njega pokušala izvršiti pritisak da potpiše ugovor prema kojem "ni tokom ni nakon prekida radnog odnosa u Fondaciji neće nikome, pa ni budućim uposlenicima, otkriti, odnosno objaviti bilo kakve poslovne tajne, povjerljive informacije..." Lawler se prema ponuđenom ugovoru trebao obavezati da će "vratiti Fondaciji sva dokumenta i vlasništvo, uključujući (i ne samo): crteže, nacrte, izvještaje, priručnike, korespondencije, kompjuterske ugovore i sve druge materijale i kopije materijala u vezi s Fondacijom". Ono što najviše upada u oči jeste da se radi o tipičnom NDA ugovoru (Non-disclosure agreement, tj. ugovor o čuvanju poslovne tajne), kakav se potpisuje s kompanijama i korporacijama, a ne neprofitnim organizacijama za kakvu se Osmanagićeva Fondacija izdaje. Nadalje, takvi ugovori se potpisuju s firmama koje žele zadržati svoje intelektualno vlasništvo, izvjesnu tehnologiju i sl., a ne između arheologa čiji rad obavezno mora biti transparentan i neprofitne organizacije koja ne može imati poslovnih tajni. Toliko još jednom o izvikanoj otvorenosti Osmanagićeve organizacije. Ipak, tajnovitost ima svoj razlog i o tome nam govori drugi razlog Lawlerovog odlaska, a to je Osmanagićev pritisak zbog kojeg je morao izmijeniti svoj rad o radiokarbonskom datiranju uzorka drveta iz tunela Ravne. Osmanagić je želio rad s mnogo više "pretpostavki" koje bi išle u njegovu korist.
To su valjda ti "naučni principi", prema kojima se svi podaci drže pod kontrolom kako bi se lakše dezinformirala javnost preko novinara koji samo zapisuju, prenose i ne postavljaju pitanja.
(V. Bačanović)
http://www.bhdani.com/default.asp?kat=fok&broj_id=587&tekst_rb=3#anter10
Tuesday, September 9, 2008
Pronađeni ostaci rimske arhitekture
SrebrenicaPo Babićevim riječima, na ovoj lokaciji bilo je administrativno sjedište rimske kolonije i carina za prijevoz rude iz gradine kod Sasa.
"Već drugog dana istražnih radova pronašli smo dva fragmenta rimskog mozaika kao najvrednijih dokaza evropske civilizacije na ovim prostorima. Sada se rade tri istražne sonde i radovi će trajati pet sedmica. Očekujemo da ćemo naići na dosta vrijednih ostataka rimske arhitekture, što će upotpuniti turističku ponudu Srebrenice, rekao je Babić.
Projekt "Arheološko istraživanje rimskog Municipijuma Srebrenica – Skelani“ realizuje Narodna biblioteka Srebrenica, a finasira Vlada RS-a, koja je za ovu namjenu izdvojila 79.000 KM. Na ovoj lokaciji posljednja istraživanja izvodila je Austrougarska prije 115 godina.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/080909057
Friday, September 5, 2008
Thursday, September 4, 2008
Wednesday, September 3, 2008
Studij arheologije iz Mostara provodi istraživanja u Ravlića pećini kod Gruda
U arheološkim istraživanjima koji su u Ravlića pećini provedeni u više navrata između 1977. i 1980. pronađeni su materijalni dokazi o pojavi života u neolitiku - mlađe kameno doba. Na tom opsežnom poslu radili su arheolozi iz cijele bivše Jugoslavije, a voditelj iskopavanja dr. Brunislav Marijanović objavio je znanstveni članak u Glasniku Zemaljskog muzeja 1981. u kojem je opisao metode i faze iskopavanja, te na temelju pronađenih ostataka i znanstveni osvrt na cijelo nalazište.
Tako, prema Marijanoviću, nalazi u Ravlića pećini upućuju na četiri faze razvoja života: prva pripada starijem neolitu i za njega je karakteristična izrada grube i fine keramike. Radi se o obojanim posudama s ornamentalnim motivima izvedenim pomoću nekoliko tehnika - utiskivanje, urezivanje, žigosanje i u jednom slučaju punktiranje.
http://www.bljesak.info/content/view/15894/158/
http://www.sarajevo-x.com/clanak/080905069
Izvjestaji s konferencije
Naime, Fondacija nas je juce zatrpala izvjestajima s konferencije. Naravno da se nisu potrudili ili nasli za shodno da objave neki strucni izvjestaj kojim bi opravdali svoj rad i zelju da ponovo naprave isto sijelo za dvije godine.
No, zato smo imali priliku da vidimo kakav je bio docek na aerodromu , slike s nevjerovatno posjecene prve konferencije za novinare , koje smo vec vidjeli , zatim slike iz tunela koje takodje nisu nista novo , a kao slag na sve, objavili su cestitku osobe koja toliko vjeruje u to sto je napisala, da se potpisala cak inicijalima!
Hm, s obzirom na to da slucajnosti ne postoje, pitam se, da li inicijali A. K. pripadaju nasem poznatom naucnom radniku Dr Philu Ameru Kovacevicu?