Na Ilidži kod Sarajeva završeno je arheološko istraživanje antičkog lokaliteta urbanog naselja Akva S. Članovi tima domaćh i međunarodnih stručnjaka i arheologa nisu pronašli ništa posebno značajno, iako su se nadali rimskim kamenim blokovima nadali na dubini od 1,25 metara ispod zemlje.
- Na osnovu prošlogodišnjih rezultata snimanja magnetometrom i georadarima područja pored rimske vile i rimske banje, očekivali smo da ćemo naći materijale koji imaju veći značaj. Međutim, pronašli smo samo ulomke keramike iz rimskog perioda - kazao je za "San" član ekspertnog tima i profesor istorije Željko Grubišić.
Keramiku koju su pronašli, kako kaže, neće slati na dodatne analize, jer se po samome materijalu od kojeg je napravljena već zna da je to rimski crijep, a prepoznaju se i pečati iz rimskog perioda koji su korišteni na crijepu. Osim toga, pronašli su i eksere za koje smtaraju da su iz osmanskog perioda, dok će kosti, odnosno organske materijale koje su našli, poslati na C14 i druge analize.
Iako ekspertni tim kojeg čine stručnjaci i arheolozi Zemaljskog muzeja BiH, na čelu sa direktorom tog muzeja i istoričarem Adnanom Busuladžićem, te njihove kolege sa Univerziteta iz Pensilvanije i Bostona, arheolog i geografičar Kristin Atije i Mark Along, te studenti sa Univerziteta Geteburg iz Švedske, nisu pronašli ništa značajno, Grubišić smatra da svako novo istraživanje i bilo kakvo otkrivanje, ali i kada nema ništa, ipak ima smisla.
- Kako na tom području nema ništa, možemo istraživati ostale sonde i nastaviti iskopavanja - kazao je Grubišić.
Stručna voditeljica međunarodnog tima istraživača Kristin Atije, koja već treću godinu zaredom dolazi u Sarajevo, nije htjela komentarisati istraživanja na Ilidži. Ona kratko za "San" kaže da nije zadovoljna suradnjom sa domaćim članovima tima. Grubišić, opet, kaže da je problem u tome što je ovo period godišnjih odmora, pa studenti, profesori i ostali stručnjaci nisu bili u mogućnosti doći i pomoći prilikom iskopavanja i postavljanja sondi.
- Trebao je to biti mnogo veći istraživački pothvat, gdje bi se uključio i veći broj studenata Filozofskog fakulteta, stručnjaka iz Zemaljskog muzeja, ali mislim da je period za iskopavanja veoma loše planiran, jer ovo je najbolje raditi tokom proljeća pa do ljeta - kazao je Grubišić.
Kako dalje?
Ovogodišnja arheološka istraživanja Akve S na Ilidži su nastavak prošlogodišnje saradnje Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Kantona Sarajevo i Univerziteta iz Pensilvanije. Željko Grubišić kaže da bi se, ako u SAD pronađu fond za dalja istraživanja, saradnja na iskopavanjima na području Ilidže mogla nastaviti.
- Ako toga ne bude, onda bi mi sa Filozofskog fakulteta, sa studentima na odsjeku za arheologiju, pokušali dalje iskopavati- kaže Grubišić.
Nisu vidjeli sve snimke
Iako je ovogodišnje iskopavanje završeno, stručnjaci iz Pensilvanije i Bostona još uvijek niu domaćim članovima tima pokazao cjelokupne rezultate prošlogodišnjih georadarskih snimaka područja antičkog urbanog naselja Akva S na Ilidži.
- Na osnovu tih rezultata oni su napravili program iskopavanja, ali ti rezultati nama još uvijek nisu poznati. Nadamo da ćemo ih brzo vidjeti - kaže Željko Grubišić.
http://www.san.ba/index.php?id=7632