Thursday, November 29, 2007
Osmanagić je otjerao stručnjake iz projekta
Intervju: Nađija Nukić, diplomirana geologinja, objašnjava zbog čega je napustila Fondaciju Bosanska piramida Sunca
Nađija Nukić otkriva kako je Semir Osmanagić skrivao neodgovarajuće nalaze, krivo interpretirao njezine izvještaje, namjerno ignorirao stručna mišljenja i obmanjivao javnost lažnim otkrićima
Antika i inicijali: "Tvrdim da FTV ima snimke tih blokova dok na njima nije bilo ništa. Tek prilikom jednog od mojih narednih ulazaka sam vidjela strelicu, te slova 'M' i 'E'. Još tada se vidjelo da se radi o svježe urezanim znakovima. Ustvari, jedan od naših radnika mi je saopćio da je to on napisao - početno slovo svoga imena, te one znakove koji su označavali imena njegove djece. To je on zapravo šarao dok se odmarao. Ja sam svakoga upozoravala da je to napisano prije nekoliko dana, ali je Muris Osmanagić od toga napravio cijelu nauku - prvo da je to neko runsko, pa zatim neko antičko pismo"
Kupite Dane!
Edit: Intervju mozete procitati kod Stul ( http://antibarbarorum.blogspot.com/2007/11/piramidiotski-sezam-irom-otvoren.html ), ali svejedno kupite Dane. Zasluzili su! :)
Tuesday, November 27, 2007
Blagaj - tekija
Arheološki tim koji finansira Islamska zajednica BiH završio je prvu fazu istraživanja stare Derviške tekije u Blagaju. Dvosedmično istraživanje pokazalo je da na ovom prostoru nije bila samo tekija nego jedan širi građevinski kompleks svjetovnog karaktera.
rtsp://195.222.58.181:7070/ftv/dnevnik1127_7.rm
Bas me interesuje hoce li konacno ukloniti i onaj most preko Bune.
Monday, November 26, 2007
Izložba "Jajce - kraljevski grad"
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić danas će u sjedištu UNESCO-a u Parizu otvoriti izložbu "Jajce - kraljevski grad", koja se organizira u sklopu aktivnosti nominacije Jajca za upis na Listu svjetske baštine UNESCO-a.
Pariškom predstavljanju ove izložbe prisustvovat će i generalni direktor UNESCO-a Koichiro Matsuura. Izložbu čine 22 panoa dimenzija 90 puta 120 centimetra, sa fotografijama i pratećim tekstom kojima su predstavljeni kulturno-historijski i nacionalni spomenici te prirodna bogatstva Jajca.
Posjetioci izložbe u Parizu tako će moći upoznati brojne znamenitosti ovog kraljevskog grada smještenog na obalama rijeka Vrbasa i Plive, na čijem se tlu nalazi više od 20 nacionalnih spomenika. Sam centar grada ukrašava 21 metar visok vodopad, koji je zauzeo mjesto na listi 12 najljepših na svijetu.
Na panoima će, između ostalog, biti predstavljeni bosanski kraljevski grb, historijsko gradsko područje, vodopad, nacionalni spomenici Hram boga Mitrasa i nekropola iz 4. stoljeća, jajačka tvrđava, Crkva sv. Marije pretvorena u Fethija džamiju sa zvonikom sv. Luke, katakombe, bedemi i tabija starog grada te Crkva blažene Djevice Marije sa franjevačkim samostanom sv. Luke.
Tu su i kraljev grob te rimokatoličko groblje, nacionalni spomenik džamija Esme sultanije, Kršlakova stara kuća, Omer-begova kuća te Hafizadića česma.
Kako su u pratećem katalogu zapisali načelnik Općine Jajce Nisvet Hrnjić i član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH Dubravko Lovrenović, u Pariz dolaze uvjereni da kultura ne poznaje granice te da je jezik ljepote i sklada kojim govori historijska jezgra Jajca univerzalni jezik razumljiv svakom civiliziranom čovjeku, jezik koji ne traži prevodioce.
Stoga je namjera, ističu oni, sa civiliziranim svijetom dijeliti zajedničke vrednote, nade i stremljenja. To na težini posebno dobija u današnje vrijeme obilježeno zaoštravanjem odnosa između islamskih zemalja i zapada.
"Iako je BiH mala zemlja, uvjereni smo da naša iskustva harmoničnog življenja upravo tih različitosti možemo kao naš doprinos prevladavanju aktuelnih napetosti prenijeti svijetu", ističu u katalogu.
Jajce se u pisanom dokumentu prvi put spominje 1396. godine u kojem se osnivač grada Hrvoje Vukčić Hrvatinić (1350 - 1416) naziva "conte di Jajcze". U 15. vijeku Jajce je bilo sjedište bosanskih kraljeva, a tu je 1461. godine i krunisan posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević.
Prva inicijativa za upis Jajca na Listu svjetske baštine UNESCO-a pokrenuta je još 1979. godine. Inicijativa je ponovo oživljena 2005. godine, a već 1. februara ove godine Nominacioni fajl je upućen u sjedište UNESCO-a u Parizu.
Otvaranju izložbe u Parizu, kojoj je pokrovitelj Predsjedništvo BiH, prisustvovat će i načelnik Hrnjić te predsjedavajući Općinskog vijeća Jajce Ljubko Lovrić.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/071126006
Sunday, November 25, 2007
Kreće projekt obnove kraljevskoga grada Bobovca
Na sastanku su bili i načelnik općine Kakanj Mensur Jašarspahić, načelnik općine Vareš Hamdo Fatić, te predstavnici Regionalnih razvojnih agencija Sarajevo-SERDA i zeničke REZ, kao i predstavnici nevladinih organizacija. Područje koje je bilo tema sastanka veliki je gospodarsko-turistički potencijal čiji sastavnice tek trebaju biti stavljene u svrhu gospodarskog ozdravljenja.
Uz kulturno- povijesne vrijednosti potrebno je istaknuti kroz izradu projekata koji su naslovljeni na jačanje turizma i prirodne i etnološke vrijednosti regije s proizvodima i rukotvorinama karakterističnim za ova ruralna područja. Uz to, projekti trebaju biti okvir za jačanje turističko- ugostiteljske ponude , te stvaranje ekonomskih preduvjeta za poboljšanje kvalitete življenja.
Pored kreiranja novog kvalitetnog turističkog proizvoda, zasnovanog na principima održivog turizma i gospodarenja prirodnim resursima područja u ove dvije općine, sudionici sastanka suglasni su kako je potrebno inovirati projektni zadatak u smislu stvaranja dokumenta koji je od strateškog značenja, i koji će se moći ukomponirati u Strategiju razvoja turizma Federacije BiH. Dogovorena je izrada Projekta revitalizacije i očuvanja kulturne, prirodne i etnološke baštine Kraljeve Sutjeske i Bobovca, zadnjeg grada bosanskih kraljeva.
Osim toga, projekt će podržati ideju povratka posmrtnih ostataka posljednje bosanske kraljice Katarine Kosače iz Rima na Bobovac. Završni projekt će prerasti u studiju, u obliku master-plana koji će biti dostavljen vladi Federacije BiH na usvajanje, kako bi se predvidjela financijska sredstva u proračunu za 2008. godinu.
- Projekti u koje su involvirane vladine institucije i institucije civilnog društva zajedničko su opredjeljenje uspješnog gospodarskog rasta i razvoja demokratskog društva, gdje će briga o povijesnim vrijednostima i zaštita okoliša biti moderan temelj razvoja turizma koji ne proizvodi štetu okolišu - istaknuo je ministar dr. Nevenko Herceg.
http://www.slobodnadalmacija.hr/20071125/bih01.asp
Thursday, November 22, 2007
Studenti,
Na mjestu nekadašnjeg praslavenskog glasa jat danas u standardnome bosanskom jeziku (kao i u hrvatskome) uglavnom imamo ijekavsko-jekavsku zamjenu jata, a u današnjem književnom bosanskom jeziku imamo reflekse: -ije; -je; -i; -e, na primjer: cijel - cjelina - cio; dio - dijela - djelić; brijeg; crijep - crepovi - crepulja; vrijeme - vremenom; htio - htjela - htijući i dr.
Wednesday, November 21, 2007
Slovo-dva zakona
”Vidiš li mrače, da čak i u Americi, ljdi znaju ko je glavni kolovodja. Upravo su mi telefonirali Mrtvac i Zombi, kojima sam preneo ovo pismo podrške iz SAD. Jako su se obradovali govečetu, pardon, Govedarici, kako rekoše: posetićemo ga vrlo brzo!
Aqua Mundi”
Navodim samo neke od clanova Krivicnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine koji se mogu odnositi na Zokino prenosenje “habera” dvojcu koji je voljan prijetiti ili se cak fizicki obracunati.
Ni ovo, kao ni lektorisanje, necu naplatiti.
Član 31.
Saučinitelj
Ako više osoba zajednički učini krivično djelo, učestvovanjem u učinjenju krivičnog djela ili preduzimajući što drugo čime se na odlučujući način doprinosi učinjenju krivičnog djela, svaka će se od njih kazniti kaznom propisanom za to krivično djelo.
Član 32.
Podstrekavanje
(1) Ko drugog s umišljajem podstrekava da učini krivično djelo kaznit će se kao da ga je sam učinio.
(2) Ko drugog s umišljajem podstrekava na učinjenje krivičnog djela za koje se može izreći kazna zatvora od tri godine ili teža kazna, a krivično djelo ne bude ni pokušano kaznit će se kao za pokušaj krivičnog djela.
Član 33.
Pomaganje
(1) Ko drugom s umišljajem pomogne u učinjenju krivičnog djela, kaznit će se kao da ga je sam učinio, a može se i blaže kazniti.
(2) Kao pomaganje u učinjenju krivičnog djela smatra se naročito: davanje savjeta ili uputa kako da se učini krivično djelo, stavljanje na raspolaganje učinitelju sredstava za učinjenje krivičnog djela, uklanjanje prepreka za učinjenje krivičnog djela te unaprijed obećano prikrivanje krivičnog djela, učinitelja, sredstava kojima je krivično djelo učinjeno, tragova krivičnog djela ili predmeta pribavljenih krivičnim djelom.
Član 166.
Ubistvo
(1) Ko drugoga usmrti,
kaznit će se kaznom zatvora najmanje pet godina.
(2) Kaznom zatvora najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora kaznit će se:
a) ko drugog usmrti na okrutan ili podmukao način;
b) ko drugog usmrti pri bezobzirnom nasilničkom ponašanju;
c) ko drugog usmrti iz rasnih, narodnosnih ili vjerskih pobuda;
d) ko drugog usmrti iz koristoljublja, radi učinjenja ili prikrivanja kog drugog krivičnog djela, iz bezobzirne osvete ili iz drugih niskih pobuda;
e) ko usmrti službenu ili vojnu osobu pri vršenju poslova sigurnosti ili dužnosti čuvanja javnoga reda, uhićenja učinitelja krivičnog djela ili čuvanja osobe kojoj je oduzeta sloboda.
Član 172.
Teška tjelesna ozljeda
(1) Ko drugoga teško tjelesno ozlijedi ili mu zdravlje teško naruši,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Ko krivično djelo iz stava 1. ovog člana učini prema bračnom partneru ili osobi s kojom živi u izvanbračnoj zajednici ili roditelju svog djeteta s kojim ne živi u zajednici,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.
(3) Ko drugoga tjelesno ozlijedi ili mu zdravlje naruši tako teško da je zbog toga doveden u opasnost život ozljeđenog ili je uništen ili trajno i u znatnoj mjeri oslabljen koji važan dio njegova tijela ili koji važan organ, ili je prouzrokovana trajna nesposobnost za rad ozljeđenoga ili trajno i teško narušenje njegova zdravlja ili unakaženost,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(4) Kaznom iz stava 3. ovog člana kaznit će se ko krivično djelo iz stava 1. ovog člana učini iz rasnih, narodnosnih ili vjerskih pobuda.
(5) Ako ozlijeđeni umre zbog ozljede iz st. 1.do 4. ovog člana,
učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do dvanaest godina.
(6) Ko krivično djelo iz st. od 1. do 3. ovog člana učini iz nehata,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(7) Ko krivično djelo iz st. od 1. do 3. ovog člana učini namah, doveden bez svoje krivnje u jaku razdraženost napadom ili teškim vrijeđanjem od ozlijeđenog,
kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.
(8) Ko krivično djelo iz stava 4. ovog člana učini namah, doveden bez svoje krivnje u jaku razdraženost napadom ili teškim vrijeđanjem od ozlijeđenog,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Član 173.
Lahka tjelesna ozljeda
(1) Ko drugog lahko tjelesno ozlijedi ili mu zdravlje lahko naruši,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Ko krivično djelo iz stava 1. ovog člana učini prema bračnom partneru ili osobi s kojom živi u izvanbračnoj zajednici ili roditelju svog djeteta s kojime ne živi u zajednici,
kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
(3) Sud može učinitelju krivičnog djela iz stava 1. ovog člana izreći sudsku opomenu ako je učinitelj bio izazvan nepristojnim ili grubim ponašanjem oštećenog.
Član 183.
Ugrožavanje sigurnosti
(1) Ko ugrozi sigurnost neke osobe ozbiljnom prijetnjom da će napasti na život ili tijelo te osobe ili na taj način izazove uznemirenje građana,
kaznit će se kaznom zatvora do šest mjeseci.
(2) Ko ugrozi sigurnost više osoba ozbiljnom prijetnjom da će napasti na život ili organ tih osoba ili taj način izazove uznemirenje građana,
kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.
(3) Ko prikradanjem, učestalim praćenjem ili uznemiravanjem na drugi način ugrožava sigurnost bračnog partnera, osobe s kojom živi u izvanbračnoj zajednici, roditelja svog djeteta ili druge osobe s kojom održava ili je održavao bliske veze,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
Član 340.
Udruživanje radi činjenja krivičnih djela
(1) Ko organizira grupu ljudi ili na drugi način udružuje tri ili više osoba u ciljem činjenja krivičnih djela propisanih zakonom u Federaciji za koja se može izreći kazna zatvora tri godine ili teža kazna, ako za takvo organiziranje ili udruživanje radi činjenja pojedinog krivičnog djela nije propisana posebna kazna,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Ko postane članom grupe ljudi ili udruženja iz stava 1. ovog člana,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(3)Član grupe ljudi koji otkrije grupu ili član udruženja koji otkrije udruženje prije nego što je u njihovom sastavu ili za njih učinio krivično djelo, može se osloboditi kazne.
(4) Organizator koji otkrivanjem grupe ljudi ili udruženja ili na drugi način spriječi učinjenje krivičnog djela iz stava 1. ovog člana,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine,
a može se i osloboditi kazne.
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/index.php
Tuesday, November 20, 2007
Monday, November 19, 2007
Saturday, November 17, 2007
Enigmatika
"Tek sam jucer dobio onu knjigu "Piramida moci na planeti".Knjiga je skroz dobra, najvise mi se svidjela krizaljka na zadnjoj stranici koja mi je otvorila oci nakon sto sam prespavao knjigu"
Wednesday, November 14, 2007
Završeni podvodni arheološki radovi
Mr. Vasilj je izjavila da je tokom 10-dnevnih radova obavljeno djelomično istraživanje jednog broda te da su iz vode izvađeni velika količina fragmenata amfora, oko 200 čepova amfora, izuzetno očuvana metalna sjekira za koju se smatra da je starija od brodova, ostaci domaće ilirske keramike, a izvršena su podvodna geodetska snimanja i napravljena je zaštitna metalna mreža.
Ona je najavila da će naredni zadatak njenog tima biti izrada crteža brodova na osnovu urađenih podvodnih snimaka kako bi se rekonstruisao izgled brodova.
Ove radove su pomogli Ronilački klub Neretva iz Mostara i Hrvatski restauracijski zavod - Odjel za podvodnu arheologiju, a finansiralo ih je Federalno ministarstvo kulture i sporta. Mr. Vasilj nastavak radova najavljuje krajem zime.
Mr. Vasilj je dobila poziv da predstavlja BiH na međunarodnom arheološkom skupu koji će se održati krajem ovog mjeseca u Medulinu, gdje će prezentirati rezultate radova u Hutovom blatu.
http://www.dnevniavaz.ba/kultura/kulturno-naslijee/zavrseni-podvodni-arheoloski-radovi
Hoce li se guru prijaviti za Medulin i konacno predstaviti svoje "pronalaske" strucnjacima? Mozda nece stici od priprema za put u Tuzi. Ili ce mu opet biti kriv Govedarica sto nije pozvan na vrijeme?
Tuesday, November 13, 2007
Put putuje...
Nego, pogledajte, guru i njegov domacin imaju skoro pa iste sesire. :D
Kad smo vec kod njegovih putovanja, bas neki dan kazem Lei kako se dobro ismijem svakog puta kad vidim onu njegovu najavu turneje : Zenica, Sandzak, Seattlle (spelling im bas ne ide, ali bar su u tekstu popravili). :D
Monday, November 12, 2007
Amfore iz Hutovog blata nemoguće prebrojati!
Mr. Vasilj je navela da je od nastavka podvodnih arheoloških radova na lokalitetu Desilo, gdje su u martu pronađena dva prva ikad otkrivena ilirska broda, stara 2.200 godina, iz vode također izvađeno 150 čepova amfora sa žigovima radionica.
Posebno je istaknula da je s dubine od 6,9 metara izvađena izvrsno očuvana željezna sjekira, a ovaj nalaz je ocijenila "fenomenalnim".
Sjekira je nađena uz rebra jednog broda, zajedno s fragmentima keramike s neke fine strukture. Članovi stručnog tima misle da ova sjekira nije bila teret brodova nego da je starija od njih i da je ilirskog porijekla.
Podvodni arheološki radovi u Hutovom blatu, u kojima učestvuju i ronioci Ronilačkog kluba "Neretva" iz Mostara te eksperti Hrvatskog restauracijskog zavoda - Odsjek za podvodnu arheologiju trajat će do srijede, a finansira ih Federalno ministarstvo kulture i sporta.
Avaz
Uzori
Mrak je dobio novo pismo , a krivica je djelimicno moja, jer su se “gospoda i intelektualci” nasli uvrijedjeni mojim lektorisanjem.
Pisu: “Mrače, ti što se kriješ u podrumu zemaljskog muzeja i svi vi neregistrovani korisnici, sećate se, kada je Dr.Šešelj, izgovorio na sudu u Hagu, citiram, "Popušite mi svi vi kurac, poješćete sva ova govna koja ste izasrali", kakva koicidencija.”
Pa, da se podsjetimo koga to citiraju predstavnici preduzeca koje je pozvano da saradjuje u "najvecem i za Bosnu i Hercegovinu najvaznijem poduhvatu svih vremena" i pri tome se podsjetimo optuzbi na racun APWR-a i oponenata da su neprijatelji Bosne, da vode anti-Bosnjacku kampanju, i tako dalje, i tako dalje….
Ukratko:
“Optužen za ubistvo, nehumana dela, progone na političkoj, rasnoj ili verskoj osnovi, istrebljenje, napade na civile
Krivična dela za koja je optužen (primeri):
Progoni na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, istrebljenje, ubistvo, zatvaranje, mučenje, nehumana dela, deportacija, nehumana dela (prisilno premeštanje) (zločini protiv čovečnosti)
Ubistvo, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela, ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje ili namerno nanošenje štete ustanovama posvećenim religiji i obrazovanju, pljačkanje javne ili privatne imovine (kršenja zakona i običaja ratovanja)”
Opsirnije na http://www.un.org/icty/bhs/cases/seselj/seselj_main.htm .
Preporuka
Zato toplo preporucujem knjigu koja postoji i u dzepnom izdanju, te se uvijek moze imati pri ruci. Izgovora vise nema.
http://www.euromarket.co.yu/?a=Katalog&p=1543
http://www.kos.co.yu/html/body_recnik_jezickih_nedoumica.html
Ipak, ono sto je u ovom slucaju mnogo potrebnije od knjige za ucenje maternjeg jezika je knjiga lijepog ponasanja!
http://www.knjiga.ba/product_info.php?products_id=475
Sunday, November 11, 2007
Krajnje je vrijeme
"Visoko je bilo važan trgovački centar i kao i svi važniji bosanski gradovi imalo je koloniju dubrovačkih trgovaca. Veliki broj karata i pisama napisanih ili registrovanih u Visokom i njegovoj okolici pokazuju važnost uloge ovoga grada u to vrijeme. Danas je to mali industrijski i trgovački gradić.
Ali ovo bi moglo početi da se mijenja sa sasvim novim arheološkim otkrićem koje se desilo u ljeto 2005.godine. Stručni arheolog sa prestižnog američkog univerziteta Huston, Semir Osmanagić, specijalist za proučavanje piramida, tvrdi da je pronašao prvu i jedinu piramidu u Evropu. Za planinu Visočicu, dom srednjovjekovnih bosanskih tvrđava, vjeruje se da je djelo ljudskih ruku, perfektne simetrične strukture zvane piramida. Arheološka iskopavanja daju za pravo ovim tvrdnjama, dok eksperti i mediji iz cijeloga svijeta pomno prate dešavanja vezana za ovo čudesno otkriće."
Saturday, November 10, 2007
Nesto drugacija novinarska prica iz Visokog
Tanka zarada na piramidama oko Visokog
Bosansku dolinu piramida, brda oko Visokog koje je Semir Osmanagić prije dvije godine proglasio najvećim arheološkim nalazištem svih vremena i najvećim građevinama koje je ljudska ruka ikad izgradila, turisti ne obilaze u posljedne vrijeme.
Početna euforija javnosti je splasnula. Na platoima piramida i iskopinama, gdje su arheolozi i nebrojeni volonteri pomagali da navodne bosanske piramide što prije budu otkopane, sada nema nikoga. Nema čak ni skeptika koji nisu vjerovali u Osmanagićeve priče, ali su ipak dolazili da vide svojim očima šta se u Visokom dešava. Oko pojedinih sondažnih bunara sada je ostalo samo smeće onih koji su se tiskali da se lično uvjere u postojanje "rukom građenih" objekata.
Brdo Visočica, izletište Visočana za koje Osmanagić tvrdi da je najveća piramida, Bosanska piramida Sunca, monumentalnih dimenzija, veća čak i od Keopsove piramide u Gizi, tokom posjete ekipe "Nezavisnih" bilo je apsolutno pusto.
Jedino što svjedoči da se ovdje prošlog ljeta vikendima znalo okupiti i po nekoliko hiljada ljudi koji su hodočasničkom skrušenošču obilazili piramide jeste nekolicina na brzinu sklepanih "ugostiteljskih" objekata, koji sada zjape prazni.
"Bogami, umanjilo je pravo. Prvog ljeta ovdje je znao biti pravi teferič. Dolazilo je ljudi iz cijele Evrope.
Eso, kako ga zovu, tvrdi da se za vrijeme euforije oko piramida moglo zaraditi, posebno oni koji imaju kuće u blizini, ali da je to sve bilo "tanko".
"Ovi iz opštine su tražili za sve papir. Hoćeš zaklati janje i ljudima prodavati meso, treba ti neka dozvola. Da postaviš sto sa sokom - isto. Bilo je ljudi, čak i nekih pastira koji su čitava stada prodavali i zaduživali se da otvore kafanu. Kada je umanjilo s posjetama, ostali su goli k'o štap. Ja sam se, srećom, držao svojih ovaca i dobro mi je i bez piramida", priča Eso.
Iako Eso samo u superlativima govori o Semiru Osmanagiću ("dobar čovjek i bez priče o piramidama"), ipak je malo sumnjičav prema teoriji da je njegova kuća smještena u podnožju drevne piramide.
Esin drug Mehmed tvrdi da su za manjak interesa za piramide krivi Zilka Kujundžić-Vejzagić, kustos Zemaljskog muzeja u Sarajevu, i "foteljaši".
"Najlakše je samo pričati. I mediji su krivi. Trebalo je gurati priču o piramidama, a ne samo kritikovati. Teško je bilo i dokazati da piramide postoje jer kome je u interesu da malo Visoko ima svjetsku atrakciju, a Sarajevu ništa", tumači Mehmed svoju teoriju o manjku interesovanja za piramide.
Sada je prazan i nekadašnji parking na kojem su tamošnji Romi znali naplaćivati i po pet KM za parking mjesto na livadi.
Na drugoj Osmanagićevoj piramidi po veličini, piramidi Mjeseca, također nema ni traga užurbanosti i turističke atmosfere. S obzirom na to da je pristup ovoj piramidi bio puno bolji, na ovoj lokaciji izgrađeno je puno više objekata u kojima su se prodavali suveniri i u kojima je turistima nuđeno piće.
"Vala, nije se puno zaradilo. Svi ovi što su dolazili donosili su sa sobom sve. Srećom pa su nam kuće blizu, nismo daleko išli niti smo puno ulagali. Očekivali smo puno više", kaže Salem Topalović, koji je u podnožju piramide Mjeseca od drvenih dasaka napravio improvizovanu kafanu.
Topalović je razočaran što se euforija oko piramida stišala. Kaže da bi volio da budu pronađene samo zbog djece jer bi ona živjela k'o carevi.
Prema podacima iz Fondacije "Arheološki park Bosanska piramida Sunca", ovog ljeta piramide u Visokom posjetilo je oko 150.000 ljudi.
"Nismo zabilježili puno veći broj noćenja. Jedina novena je što smo otvorili ovaj ured, pa oni koji su zainteresovani da posjete Visoko imaju gdje naći sve prave informacije. Izdali smo i katalog, ali nekog velikog napretka, bar što se tiče registrovanih dolazaka i noćenja, nije bilo", tvrdi Mersiha Čabaravdić, turistički radnik i voditelj visočkog odjeljenja Turističke zajednice Zeničko-dobojskog kantona.
U Visokom je još moguće pronaći zanatske radnje s privjescima ili drugim stvarima povezanim sa piramidama.
Međutim, turistička ekspanzija koju su očekivali stanovnici ovog gradića nije se desila.
Kakvim li ce vijestima Fondacija odgovoriti na ove tvrdnje da tamo nema niceg osim smeca, pustosi i razocarenja mjestana koji i dalje ne krive Fondaciju nego Zemaljski muzej i medije koji nisu "pogurali" pricu?
Friday, November 9, 2007
Vijesti
Danas je Fondacija prenijela vijest , koju su neke internet stranice jos juce objavile, da je "piramide" u pratnji “legendarnog” Drage Plecka obisao Cro Cop i u maniru pravog poznavaoca arheologije izjavio: "Ovo je veoma interesantno arheološko nalazište i veoma kompleksno. Potrajat će dok se ne otkriju sve njegove tajne.".
Svaka cast, Fondacijo!
Bravo, bravo! Fodacija je jos jednom uspjela poniziti i degradirati genijalne uspjehe pravih strucnjaka arheologije, objavivsi na istoj stranici isjecke iz novina koji govore o nalazima tima Snjezane Vasilj i Hrvojev zakljucak da je piramida cinculator, oscillator, stimulator…whatever.
Wednesday, November 7, 2007
Podsjecanja radi
Kako ste samo zabavni. Prava divota. Pišete o stvarima o kojima nemate pojma. Iz Barakatovih usta sam čuo slijedeću verziju događaja. Barakat je u izvještaju iz Juna 2006. potvrdio piramide u Bosni. Zilka Kujundžić Vejzagić je bila toliko ljuta na Barakata zbog tog izvještaja da je lično pisala Zahi Hawasu da sankcionira Barakata koji nije bio ovlašten samostalno pisati takav izvještaj. Kopiju Zilkinog pisma pokazao mi je Ali Barakat lično. Ali Barakat je zbog tog pisma popio "jezikovu juhu" od Hawasa, ali Hawas nije ulazio u Barakatovu stručnost i točnost izvještaja. Ovogodišnjim dolaskom dr.Swelima i ostalih, potvrđena je točnost Barakatovog izvještaja. Sada dr.Swelim piše izvještaj o postojanju bosanskih piramida. Ali Barakata su egipatski stručnjaci pohvalili kao vrhunskog eksperta u Egiptu. Sve ovo sam čuo svojim ušima i vidio svojim očima, a vi samo nastavite piskarati budalaštine o stvarima o kojima nemate pojma.
Ovaj komentar ostavljen na Mrakovom blogu i jedan mail danas me podsjetise na Hawassovo pismo:
Utisci
"U procesu međunarodne verifikacije Projekta, istaknuti svjetski stručnjaci su boravili u radnim posjetama i potvrdili postojanje kolosalnih kamenih građevina u obliku piramida s pravilnom orijentacijom. Među njima je i ekspertna grupa iz Egipta s četiri doktora arheologije i geologije, dva ruska akademika, doktor biologije iz Velike Britanije, istraživač piramida Filip Coppens iz Velike Britanije i drugi. "
Politika je kurva, a s kim si - takav si:
"Dobijena je puna politička podrška svih nivoa vlasti: Vlade Federacije koja je usvojila zaključke 4. jula 2007. godine kojima se podržava Fondacija i istraživanja Bosanske doline piramida, zatim podrška i posjeta kompletne Vlade i Skupštine Zeničko-dobojskog kantona, tripartitni ugovor sa Opštinom Visoko i Zavičajnim muzejom iz Visokog te posjete i podrška podpredsjednika FBiH, ministara sa svih nivoa vlasti, kantonalnih rukovodilaca i drugih."
Sram te bilo Blagoje, Gavrilo, Stultitia, koji li si vec! :
"Glavni otpori Projektu dolaze iz organizovanog lobija koji se sastoji od predstavnka domaćih institucija za kulturno nasljeđe koji nisu nikada organizovano niti pojedinačno posjetili lokaciju istraživanja. Njihov utjecaj je doveo do neizdavanja dozvola za rad na Bosanskoj piramidi Sunca te kašnjenja dozvola na ostalim lokacijama. To se odrazilo i na turističku posjetu."
A "it's good for business"? :
"Upravni odbor Fondacije konstatuje da je finansijska podrška političkih struktura daleko iza stvarnih potreba i značaja ovog projekta koji je globalnog karaktera."
Idemo na kongres! Ili opet na UFO konferenciju? :
"Konstatovano je da će se u narednim mjesecima nastaviti intenzivna saradnja sa egipatskim i ruskim ekspertima koja će rezultirati objavljivanjem niza naučnih i stručnih radova na međunarodnim konferencijama, časopisima i predavanjima širom svijeta. Za slijedeću godinu se očekuje da prvi strani studenti sa svojim profesorima dođu u Visoko i zajedno sa Fondacijom istražuju određene lokacije."
http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1389&Itemid=26
Lost in translation
Pomislih, evo ga, objavili su jos jednu analizu strucnjaka koji su posjetili Visoko. Jok. Autor rada sadrzanog u Word dokumentu nije ruski akademik, nego nas omiljeni klima instalater, Hrvoje.
Hrvoje je iz seizmickih mjerenja izvukao sljedeci zakljucak:
“Prirodna brda nemaju ovakve frekvencijske karakteristike seizmičkog šuma.
Ovdje imamo pojavu harmonika čije porijeklo nam je potpuno nepoznato.
Sva 3 ispitana objekta ponašaju se kao DIVOVSKI OSCILATORI!
Posebno su interesantne energetske vibracije od 13Hz izmjerene na Hramu Zemlje i Piramidi Zmaja koje se nalaze u području moždanih alfa valova (8Hz-14Hz).
Da li su ovi objekti imali funkciju stimulatora desne moždane polutke?
Da li su ovi objekti poboljšavali meditaciju? “
Pro bono
Dakle:
"Kada god Sam u prilici pročitam tvoje budalaštine na tvom blogu, Kao I na nekim sličnim blogovima gde iznosiš tvrdnje DA su naučnici, alternativci, budale I DA samo tvoja teorija pije vodu. Prozivaš ljude DA su neuki, DA it pokažu naučne radove,a koliko znam it svoje nigde nisi nikom prikazao iako su tražili do tebe DA vide as Kim komuniciraju. Predstavljaš sebe geologom, arheologom, geo fizičarem, hemičarem, astronomom, književnikom, akademikom.Naravno papir trpi sve Kao I tvoj blog gde iznosiš laži uvrede na Račun ljudi koji za razliku do tebe časno rade Ono za šta su se opredelili. Zakačio is Mrtvaca, Zombija (I sve radnike) koji su dve godine na piramidalnim gradjevinama, Po kiši blatu, snegu,Suncu, NE sebično davali deo sebe,NE bi li se što pre došlo do istine za koju se I svi MI borimo dokazivanjem. Ljudi koji imaju suprotna MIšljenja do tvog su kvazi naučnici neznalice, I potiču as nekakvih NE priznatih institucija. Svet bi trebao DA zna za tebe DA is it genije, da si zajebo Djordana Bruna,Gausa, Teslu, Karla Segana,Josipa Školovskog, Teslu, Universitet Berkli I dr..as tvojom pameću I ja it iskreno skidam kapu I dok čekaš njihova priznanja evo ja it se zahvaljujem I proglašavam te za naj veću budalu na Svetu.
Da li stvarno misliš DA ljudi NE čitaju, prate nova otkrića sada skoro svakom na ovoj planeti dostupnom Internet komunikaciji, pa već Sam it rekao DA is it budala I DA se bar tebi MOže dokazati.
Voleo bih DA pročitam tvoj komentar o tekstu
Astronomi su uspeli DA pronađu potencijalno naseljivu vansolarnu planetu veoma nalik Zemlji, koja kruži oko jedne do najbližih zemljinih zvezda Gliese 581. Nova planeta udaljena je do Zemlje 20 svetlosnih godina I nalazi se u sazvežđu Vage, prenosi britanski "Gardijan".
Ova topla I stenovita planeta opravdava pretpostavke DA ipak nismo sami u kosmosu. Naučnici smatraju DA na planeti ima vode u tečnom agregatnom stanju Kao I DA postoji atmosfera. Ovi savršeni uslovi ukazuju na eventualnu mogućnost postojanja života na njoj. (more…"
Moja preporuka: tastaturu i jezik podesiti na bilo koji od "nasih" jezika, time cete izbjeci ovo jako nepismeno "I", te automatsko ispravljanje teksta koje se moze zamijeniti za disleksiju. Ili je to to? Obavezno ponoviti lekciju o pisanju rjecce "ne", kao i superlativa i slozenica...o pretjeranom nagalsavanju rijeci i koristenju opcije "caps" je davno, davno receno da je nepozeljno, ali ako je to vec stil pisanja, to govori o autoru.
Tuesday, November 6, 2007
Ekskluzivno: "Ko placa Pecanina?"
Izvađena velika količina amfora
Mr. Vasilj je izjavila za Fenu da njen stručni tim, koji pomažu ronioci Ronilačkog kluba "Neretva iz Mostara" i eksperti Hrvatskog restauracijskog zavoda - Odsjek za podvodnu arheologiju, trenutno radi na fiksiranju rebara jednog broda kako bi se dobio tačan crtež brodova. A također rade na širenju sondi oko ovog broda sa četiri na osam kvadratnih metara.
Zahvaljujući roniocima i posebnim crpkama koje su instalirane, osim velike količine fragmenata amfora, iz vode je izvađeno i 14 novih čepova amfora sa oznakama proizvođača, ostaci jedne posude te fragmenti ilirske keramike.
Sredstva potrebna za nastavak podvodnih arheoloških radova u Hutovom blatu osiguralo je Federalno ministarstvo kulture i sporta.
http://www.bljesak.info/modules.php?name=News&file=article&sid=53585
Monday, November 5, 2007
Blago iz BiH na svjetskim aukcijama
Uz upozorenje da se vrijedni predmeti iz bosanske istorije i danas prodaju na svjetskim aukcijama, stručnjaci ističu da država ne brine ni o onom blagu koje je ostalo u BiH i pohranjeno je u muzejima.
Profesor Enver Imamović, bosanskohercegovački historičar i arheolog, kaže da je najviše umjetnina i bogatstva koje je Bosna imala nestalo tokom dolaska Turaka na ove prostore prije više od 400 godina.
"Tada su velikaši, koji su stigli da izbjegnu sudbinu, pokupili ono najvrednije i pobjegli iz Bosne. Najviše su bježali u Dalmaciju i u Mađarsku. Mi danas to bogatstvo pratimo po Evropi - od Dubrovnika, Zadra, Splita preko Venecije, Đenove, Rima, Napulja, Budimpešte, Beča, Moskve, Sofije, Istanbula, Dablina, Pariza", ističe profesor Imamović.
Svjetlana Šiljegović, direktorka Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, tvrdi da se još iz BiH iznose umjetnine iz privatnih kolekcija i da nema mehanizma koji bi to zaustavio.
"Problem je što se nama nudi da to otkupimo, ali mi nemamo novca za to. Nema fonda na nivou države iz čijih bi se sredstava takvi predmeti, koji čine dio naše kulture, otkupili od sadašnjih vlasnika. Takođe, blago koje se nalazi u muzejima ne čuva se adekvatno jer su i za njihovu restauraciju i konzervaciju, potrebna sredstva. Kako onda govoriti o blagu koje je davno nestalo, kada jedva možemo da sačuvamo i ono koje je preostalo", kaže Šiljegovićeva i dodaje da segment kulture i očuvanja kulturnog blaga još nije uvršten u strateška pitanja države.
Brodovima "izvoženo" srebro i zlato
Profesor Enver Imamović napominje da su mnoge vrijednosti "nestale" i prije turske okupacije Bosne (1463).
"Osnovno bogatstvo srednjovjekovne bosanske države bile su rude, odnosno metali, a takvo bogatstvo u svim vremenima ima strateški značaj. A kako je Bosna bogata svim rudama, zlatom, srebrom, bakrom, živom, zatim mineralima, u srednjem vijeku to je bio njen glavni izvozni proizvod", podsjeća Imamović.
Tvrdi da se u dokumentima spominje da je u srednjovjekovnoj Bosni bilo toliko srebra da je po 300 karavana natovarenim polugama srebra išlo do mora.
"Tu su ih čekali brodovi na koje bi se nakrcalo srebro i kasnije se prodavalo od Španije, Tunisa pa do Bliskog istoka. Bilo je i zlata, bakra i olova. U dokumentima piše da je veliki vojvoda bosanski Stjepan Vukčić, gospodar Huma, na svom dvoru (Blagaj) imao i orgulje od srebra. U to vrijeme orgulje su bile rijetkost u Evropi, a on ih je imao od srebra", priča Imamamović.
Tvrdi da se i na dvorovima ostalih velikaša nalazilo ogromno bogatstvo, umjetnine, stare knjige i rukopisi.
"Neki dokumenti govore da su bogumilske svete knjige bile okovane zlatom. Svaki dvor velikaša, da ne kažemo kralja, imao je arhivu, biblioteku. Od toga svega danas ništa nema zato što Bosna, nažalost, ima takvu sudbinu da je uvijek u njoj rat, bilo unutarnji, između velikaša ili napadi izvana. I svaki rat je grabež, paljenje i nestajanje", zaključuje profesor Imamović.
Turci zaplijenili državnu arhivu
Navodi da se u Vatikanu, vatikanskoj riznici, nalaze mač, mamuze, bodež i plašt posljednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića. Podsjeća da su u Peterburgu, u Rusiji, brojne vjerske knjige, dokumenti, a među njima posebno značajna Povelja Kulina bana.
"U Bolonji se nalazi najpoznatija vjerska knjiga bogumila, a i u Budimpešti je dosta toga. U Istanbulu je ogromno bosansko blago jer kada je sultan Mehmed el Fatih osvojio Bosnu on je zaplijenio i državnu arhivu. Sve što je našao u riznici bosanskih kraljeva na Bobovcu postalo je sultanovo i preneseno je u Tursku. Kažu da je sultan tada na Bobovcu pronašao i milion dukata", navodi istoričar Enver Imamović i dodaje da Bobovac ništa bolje nije prošao ni dolaskom austrougarske vlasti (1878).
"Postoji podatak da je jedan njihov oficir sa četom vojnika otišao na Bobovac. Kopali su i na konjima prenosili tovare. Mnogo godina kasnije, kada su stručnjaci Zemaljskog muzeja otišli na Bobovac, skoro ništa nisu našli", priča Imamović.
Tvrdi da u Ankari, u Državnom arhivu Turske, još ima vreća krcatih umjetninama koje nisu odvezane već nekoliko stotina godina.
"Nadati se da se u tom mnoštvu blaga koje je preneseno iz zemalja koje su nekada bile pod Turskom pronađe i nešto što je pripadalo državnom arhivu srednjovjekovne bosanske države. I na tome se radi", kaže Imamović.
Država ne brine o blagu koje je ostalo u BiH
Dodaje da je u 1. i 2. svjetskom ratu, ali i u posljednjem, opustošeno ono što je preostalo u BiH. Spomenuo je Orijentalni institut u Sarajevu, u kojem su bili perzijski, turski i arapski rukopisi stari po 800 godina, a sve je uništeno. Imamović ističe da su na veoma misteriozan način i iz Umjetničke galerije u Sarajevu nestale pojedine umjetnine.
"Srećom pa je dosta toga sačuvano u Zemaljskom muzeju BiH. Pitanje je šta sa blagom iznesenim iz zemlje, ali i onim koje je ovdje. Ono koje smo do sada sačuvali nestaje, jer država ne daje sredstva za konzervaciju i restauraciju. Zemaljski muzej BiH nema grijanje i to ugrožava eksponate", upozorava Imamović.
On ističe da povelje koje je naša zemlja izdala drugim zemljama nisu naša svojina, poput primjeraka Povelje Kulina bana koje sada posjeduje Republika Hrvatska.
"Što se tiče Povelje Kulina bana u Rusiji u Peterburgu, to bi trebalo vratiti. Bili smo blizu, ali su državne službe na svoj način to htjele riješiti, a kako nisu znale metodologuju rada, upitno je da li ćemo je ikada dobiti. U svijetu postoje konvencije po kojima se mora raditi u takvim slučajevima", ističe Imamović.
Husein Panjeta, rukovodilac Odjela za međunarodnu, naučnu, tehničku, obrazovnu, kulturnu i sportsku saradnju pri Ministarstvu vanjskih poslova BiH, kaže da BiH neće odustati od vraćanja te povelje.
O vraćanju blaga da pregovaraju eksperti
"Kod nas je uvijek problem koordinacija među institucijama unutar same države. Sada umjesto zavoda imamo odjel čiji je zadatak između ostalog i zalaganje za vraćanje blaga BiH. Sve to treba podići na neki viši nivo i dati mu značaja, jer ne može se o vraćanju našeg blaga raditi u okviru jednog odjela. Potrebna je ozbiljnija intitucija", smatra Panjeta.
Iz Ministarstva civilnih poslova BiH kažu da treba pokrenuti "odgovarajuće inicijative" za vraćanje kulturnog blaga koje se nalazi van granica naše zemlje.
"U skladu s aktivnostima Ministarstva, predviđeno je i donošenje zakona kojim će se urediti oblast kulturnog nasljeđa u BiH, što će svakako doprinijeti da zaštitimo naša kulturna blaga", saopštili su nam u pisanom odgovoru iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
Historičar Enver Imamović smatra da o vraćanju blaga mogu pregovarati samo eksperti, a ne državne institucije.
"Za Ruse je Povelja Kulina bana samo jedno parče hartije. Kada su se umiješali oni koji nisu trebali, a vjerujem da su to učinili iz neznanja, Rusi su shvatili da je to vrijedno i otežali povratak. Neka puste eksperte da rade, a država treba da ih podrži materijalno ili na drugi način", objašnjava Imamović ističući da se i danas širom svijeta održavaju aukcije na kojima se prodaje bosansko blago.
"Naši ljudi u svijetu to mogu samo nijemo promatrati jer nemaju novca kao individulaci da to otkupe na aukcijama. Prodaju se vrijednosti koje su proteklog rata opljačkane iz crkava, džamija, samostana, manastira i tekija", rekao je profesor Enver Imamović.
http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=16511&meni=25