Saturday, September 29, 2007
Objektivnost
Tako smo, neposredno nakon sto je Fondacije objavila vijest na svojoj stranici, i kod njih mogli procitati o novim imenovanjima u UO Fondacije , a zatim jos jedan clanak idiotskog naziva Jos malo o Semiru i Fondaciji. Niste morali, znamo dovoljno!
Drago mi je da je Jaso ziv i zdrav, iako jos uvijek nepismen i stilski "nesredjen". U nastavku serijala pljuvackih tekstova o nacelniku opcine - koji nekim cudom valja svakog puta kad Fondacija treba da prikaze inozemnim gostima kako imaju podrsku lokalnih vlasti, Jaso kuka li kuka o tome kako se nepravedno trose pare poreskih obveznika. Jaso, Jaso, a kad se govorilo i parama poreskih obveznika na koje se Semir nameracio, cak i potrosio, tad si bio tih. Objektivno i nezavisno novinarstvo?
Thursday, September 27, 2007
"Naši naučnici nisu ustanovili ima li piramida"
DANI: Vaša ekselencijo, tragom brojnih indicija koje su se o sumnjivim radnjama organizacije Arheološki park: Bosanska Piramida Sunca pojavile u medijima, moram Vas upitati koja je uloga egipatske ambasade u cijeloj priči o "piramidama"?
KHATTAB: Misija egipatske ambasade u Bosni i Hercegovini, osim jačanja veza naših dviju država, jeste pomoć bosanskom narodu u ostvarivanju boljeg života, i to saradnjom na svim poljima, poljoprivrednom, industrijskom, u biznisu i, naravno, kulturi. Mi nismo naučnici i kada nam se ova fondacija obratila za pomoć, mi smo joj izašli u susret. Mi ne znamo radi li se tu o dobroj ili lošoj fondaciji. Pomogli smo joj, kao što pomažemo i drugim svjetovnim i vjerskim organizacijama u BiH. S obzirom da je Egipat - logično - vodeća država svijeta u proučavanju piramida, ova fondacija obratila se mome prethodniku ambasadoru Nasratu, s molbom da organizuje dolazak egipatskih stručnjaka u BiH, kako bi oni ustanovili o čemu se radi - jesu li to piramide ili nisu. Ministarstvo kulture Egipta je smatralo da, ako se zaista radi o piramidama, onda je to baština ne samo BiH i Evrope već i cijelog svijeta i odlučilo da delegira eksperte različitih naučnih disciplina: egiptologe, arheologe i geologa Ali Baraqata. Međutim, naši naučnici nikada nisu ustanovili ima li piramida ili nema. Isticali smo da mi u Egiptu imamo veliko iskustvo u proučavanju piramida i da stoga možemo pomoći našoj braći u Bosni. Išli smo logikom da će - ako se zaista potvrdi da je riječ o piramidama - to pomoći razvoju domaće ekonomije. Vidite, u Egipat godišnje dolazi osam miliona turista; polovina od tog broja samo da vidi piramide. Možete si predočiti koliko bi dobra jedno takvo otkriće donijelo narodu BiH. Naši ljudi su dobili podatke da je oblik brda Visočica piramidalan i da su njegove strane orijentisane prema stranama svijeta. Ipak, oni su prošle godine zaključili da je preuranjeno o bilo čemu sa sigurnošću govoriti.
DANI: Vjerovatno će Vas iznenaditi da ti podaci o orijentisanosti nisu tačni: radi se zapravo o vještoj medijskoj manipulaciji. Također, sedmorica geologa Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta u Tuzli potpisuju izvještaj prema kojem je Visočica neupitno prirodna tvorevina.
KHATTAB: To treba provjeriti s Fondacijom. Meni su ti podaci o orijentisanosti prema stranama svijeta bili saopćeni i ja sam ih prenio egipatskim ekspertima i na osnovu njih su oni došli da provjere o čemu se radi. Ja osobno - i to kažem pred svim građanima BiH - nikada nisam dao izjavu da u Visokom postoji ili ne postoji piramida. Nisam naučnik. Ja sam diplomata koji nastoji pomoći ovoj zemlji. Ono što sam vidio u Visokom, po mom mišljenju, nije stvorila priroda: šest nivoa kamenja daju utisak da su ih postavili ljudi. Međutim, nikada u toku svojih posjeta nalazištima nisam izricao definitivne sudove. Tu jeste nešto, a da li je to stari grad, ili je to neka druga stara civilizacija, ili je to nekada bio put kojeg je prekrilo blato, to moraju reći naučnici. Kada posmatramo to brdo, zaista vidimo jedan piramidalni oblik. No, postoji velika razlika između piramidalnog oblika i pravih piramida i to je zvanični stav ambasade. I četvero naših naučnika koji su bili ovdje rekli su "podsjeća na piramidu", "na putu smo da otkrijemo nešto", "još uvijek je rano za zaključivanje". Ako gospodin Osmanagić u medijima izjavljuje da se radi o piramidama, to je njegov problem, a ne egipatske ambasade.
DANI: Trenutno je u cijeloj priči oko "piramida" najaktuelnija nedavna posjeta tima egipatskih naučnika na čelu s dr. Nabilom Swelimom. Znate li Vi zašto on i njegove kolege nisu kontaktirali bosanskohercegovačke arheologe?
KHATTAB: Ko bi koga trebalo najprije da kontaktira? Mi smo kontaktirali bh. naučne institucije o ovom pitanju, ali, vjerujte, nismo dobili nikakav odgovor. Četvero egipatskih stručnjaka koje ste spominjali držali su otvorena, javna, besplatna predavanja na Fakultetu političkih nauka i u Novom Sarajevu. Željeli smo otvoriti jednu objektivnu diskusiju o ovom pitanju, ali vaši naučnici se nisu pojavili.
DANI: Domaći naučnici argumentovano tvrde da Osmanagić nestručnim iskopavanjima ugrožava lokalitete iz neolita, bronzanog, željeznog doba i srednjeg vijeka. Mnogi artefakti i kosti su nestali bez traga. Jeste li to znali?
KHATTAB: Gledajte, mi nismo ništa mogli uništiti. Gospodin Osmanagić je imao dozvolu za istraživanja, a egipatski naučnici su došli da pogledaju samo prethodno iskopano. Dakle, mi nismo mogli učestvovati u tome o čemu govorite. Zbog čega bh. znanstvenici ne sazovu svoju pres-konferenciju na kojoj će opovrći Osmanagićeve tvrdnje?
DANI: Niko ne optužuje egipatsku ambasadu, već Fondaciju. Uostalom, najveći egiptolog današnjice Zahi Hawass nazvao je cijelu ideju "piramida" u Bosni halucinacijom. Zar saradnja s takvom organizacijom ne šteti ugledu ambasade?
KHATTAB: Osmanagić je od nas tražio naučno mišljenje i mi smo zbog toga doveli naše stručnjake da uzmu uzorke s mjesta gdje je već kopano. Ovim egipatskim naučnicima je još uvijek potreban historijski, arheološki i geološki kontekst ovih nalaza. Tu postoje poteškoće jer su postojeće studije o tome uglavnom pisane na bosanskom jeziku, a upravo su našim znanstvenicima podaci iz njih potrebni kako bi utvrdili ima li ili nema piramida u Bosni. U svakom slučaju, oni nisu ništa definitivno zaključili. Donijeti takav zaključak veoma je ozbiljna stvar, i to se ne može uraditi za jednu ili dvije sedmice. Osim toga, iz vašeg stava proizlazi da ste protiv Fondacije. To nije objektivno ni naučno. Kao novinar trebali biste biti neutralni i odluku prepustiti naučnicima.
DANI: Nisam ja u pitanju: Osmanagić je proglasio brda piramidama, da bi potom svaki nalaz ili stijenu bez ikakvog kriterija uklapao u svoju tvrdnju. On je taj koji se ne obazire na izvještaj američkih geologa Roberta Schocha i Collete Dowell, koji su, osim suglasja s bosanskim geolozima, utvrdili krivotvorenje tzv. proto-pisma. Bojim se, Vaša ekselencijo, da ste i Vi izmanipulisani s ciljem plasiranja netačnih informacija.
KHATTAB: Kao što sam rekao, mi pomažemo raznim asocijacijama u bosanskom društvu i mi se nećemo svrstavati na ovu ili onu stranu. To nije naša politika. Fondacija je zatražila mišljenje egiptologa, poput dr. Nabila Swelima, koji, ipak, ima tri doktorata iz egiptologije, biblioteku od 25.000 knjiga i već 45 godina je u nauci. Ipak, molim vas da mi dostavite dokumente o kojima govorite i mi ćemo ih sigurno dostaviti egipatskim naučnicima. Željeli smo pomoći ovoj bosanskoj fondaciji, ali nas dokumenta vrlo zanimaju i želimo ih, posebno izvještaj američkih geologa.
DANI: Da, ali uprkos Swelimovim i Vašim riječima, na web stranici Fondacije stoji tvrdnja da je "projekt verifikovan". Zašto egipatski naučnici nisu vidjeli izvještaj američkih geologa - on je na engleskom? Čak je i bosanski izvještaj urađen i u engleskoj varijanti, mogu Vam pokazati.
KHATTAB: Naravno. To je sada vaša dužnost. I nadam se da ćete je obaviti. Zbog svega što sam čuo, obećavam da će ovi dokumenti biti u rukama svih egipatskih naučnika, kao i svih onih Egipćana koji u vezi s piramidama dolaze u BiH, kako bi se upoznali sa stavovima bosanskih naučnika.
Pisu Dani , ovdje mozete procitati i misljenje prof. Blagoja Govedarice, a kod Stul mozete od jutros naci sve ovo na jednom mjestu.
Wednesday, September 26, 2007
Arheološka istraživanja u Srebrenici
Avaz pise o arheoloskim istrazivanjima u Srebrenici:
"Već 15 dana traju arheološka istraživanja na nekoliko lokacija u Srebrenici. Tim stručnjaka koje predvodi Mirko Babić istražuje rimski rudarski kop u neposrednoj blizini naselja Ćumavići. Prilaz je očišćen i turisti već sada mogu obići ovo mjesto, pa i ući u rudarska okna. Narednih dana počet konzerviranje donje tvrđave Starog grada Srebrenika.
Ipak, prema Babićevim riječima, najznačajnije otkriće je utvrđenje koje se nalazi na putu prema naselju Pribićevac i koje krije dosta eksponata te će biti uvršteno u turističku ponudu.
- To je jedna vrsta velikaškog zamka sa dvorom. Ustanovili smo tri potpuno odvojene arhitektonske cjeline iz 14. vijeka - kaže Babić.
Zamak je srušen početkom 15. stoljeća, a na njegovom mjestu podignut je dvorac sa dvije kule.
- Na osnovu historijskih podataka, ustanovili smo da su Srebrenica i ovo utvrđenje četiri puta paljeni i zauzimani - kaže Babić."
To bas i nije neka velika novost , jer radovi traju vec neko vrijeme.
I mozete misliti, koriste bager! Doduse ne tako novi i lijepi kakav Fondacija ima, ali izgleda kao da jos moze da radi. Kod Stultitie, u komentarima, neki nadobudni anonimac povika "sluzbeni arheologija u BH sa bagerom!". Da. I? Bager u arheologiji nije nepoznanica. Nije problem u bageru, nego u tome ko njime radi i sta i kako njime radi.
Literatura:
http://www.pastperfect.info/archaeology/how2dig.html
http://www.spoilheap.co.uk/archintr.htm
Za one koji po raznoraznim forumima vriste kako je i "Zilka" koristila bager, evo podatak da nije nimalo neobicno da se nalaziste zatrpa, jer zemlja najbolje (i najjeftinije) konzervira. Razlika je "samo" u tome da je Zilkin tim znao gdje da kopa, jer su imali nalaze njemackog instituta.
http://www.dainst.org/index.php?id=930&sessionLanguage=en
http://www.uni-kiel.de/ufg/projekte_ug/Okoliste/okoliste.htm
A, eto, ne znam zasto naivno vjerujem da bi i ovi foteljasi u Srebrenici mogli znati sta im je ciniti s tim bagerom. Ipak oni zuljaju taj isti kabinetski namjestaj sa Zilkom i rajom!
Novi spomenici
Na listi su i srednjovjekovna i osmanska tvrđava u Bosanskoj Krupi, prahistorijska gradina, srednjovjekovni i osmanski grad Sokolac kod Bihaća, arheološka područja Lištani i Crkvina kod Livna, nekropola stećaka Maculje kod Novog Travnika te zgrada Zemaljskog i Hadin Ali-pašinog vakufa, Narodno pozorište i zgrada Konak u Sarajevu.Tu su i Repovačka džamija u Konjicu, turbe Malkoča i Skenderpašića u Kopčiću kod Bugojna, crkve Vaznesenja Hristovog i Uspenja Bogorodičinog u Čajniču, Kapetanova kula u Bihaću te mjesto i ostaci graditeljske cjeline Džumanuše (Sinan Čauševa) džamije s haremom, Milosnik (Bušatlijina) džamija s haremom i most na Dumanu u Livnu.
Ugroženi spomenici
Komisija je donijela odluku da historijsku cjelinu - Prahistorijska gradina, srednjovjekovni i otomanski grad Sokolac u Sokocu kod Bihać stavi na listu ugroženih spomenika. U toku su i radovi na projektu zaštite daljnjeg propadanja pravoslavne Crkve sv. Nikole u selu Trijebanj.
link
Monday, September 24, 2007
Remake
Prije nekoliko ljeta bili smo svjedoci masovne histerije zbog ponovnog okupljanja Bijelog dugmeta, mada su mene vise obradovali Pink Floyd okupljanjem zbog zajednicke svirke. 26. novembra 2007. ce Led Zeppelin zasvirati ponovo u (skoro) starom sastavu…
Razlozi za ponovna okupljanja su razliciti, neki bendovi to rade iskljucivo radi materijalne dobiti, dok se drugi okupljaju na raznim koncertima u humanitarne svrhe.Medjutim, samo jedan bend je najavio da se ponovo okuplja zato sto je inspirisan visockim multidisciplinarnim projektom. Sigurno se sjecate velike dance senzacije s kraja osamdesetih i pocetka devedesetih, grupe KLF. Najavili su veliki come-back, a igraju na sigurno, pa su za povratnicki singl najavili remake njihovog velikog hita. Imaju novi tekst, cak i ekstra strofu, kojim podrzavaju sada vec i medjunarodno verifikovani projekt, a mi vam ekskluzivno donosimo radnu verziju povratnickog hita. Nadamo se da cete uzivati!
(Naravno, radi se o dobroj zezi! Moram zahvaliti Lei za sjajnu ideju, jer ih se sjetila i uradila novi tekst, a ja specijalno za ovu priliku naucih kako da ubacim titl u video! :-))
Sunday, September 23, 2007
Solidarnost
Zgodno bi bilo kada bi mail mogao kako doci do gospodina Komsica koji ce narednih dana biti u UN-u . (Moram reci da je upravo zalosno da ne postoji strandard cak ni o objavljenim podacima i clanovima 3 kabineta Predsjednistva, tako da samo jedan kabinet mozete kontaktirati e-mailom.)
http://www.predsjednistvobih.ba/kab/?cid=12,2,1
Slobodan Šoja
Šef ureda i savjetnik za diplomatiju, kulturu i obrazovanje Vijeća ministara
ssoja@vijeceministara.gov.ba
Sven Alkalaj, Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine
Info@mvp.gov.ba
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine: info@fbihvlada.gov.ba
Kabinet predsjednika vlade RS, ciji je clan potomak ugledne banjalucke jevrejske porodice Levi, sa jako dobrim vezama s i u Izraelom : http://www.vladars.net/lt/vlada/kabinet.html
Te jevrejska zajednica u BiH, na cijem celu je gospodin Jakov Finci, prvi jbh. građanin kome je Savjet za američku slobodu dodijelio međunarodnu nagradu "Prva američka sloboda" :
http://www.benevolencija.eu.org/component/option,com_contact/task,view/contact_id,1/Itemid,3/
Friday, September 21, 2007
Nemoj vise!!!
At Mejdan
Na At Mejdanu pronađeni tragovi paljevine princa Eugena Savojskog
Nastavljajući radove na arheološkom lokalitetu At Mejdan u Sarajevu, stručni timovi Muzeja Sarajeva i Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu došli su do nalaza koji upućuju da je Bakr-babina džamija koja se nalazila na ovom lokalitetu tri puta spaljivana, rušena i ponovo građena, izjavio je danas za Agenciju FENA Mirsad Avdić.
Prema njegovim riječima, sa sigurnošću je utvrđeno da je drugu paljevinu prouzrokovao princ Eugen Savojski, koji je 1697. spalio Sarajevo.
Također je pronađena velika količina keramike iz različitih perioda, čak 50 do 60 kilograma, a posebno je zanimljivo što su u ostacima soba medrese, koja je nosila isto ime kao i džamija, pronađeni dobro očuvani ostaci kupatila, što upućuje na visoke higijenske standarde za to doba.
Mirsad Avdić direktor Muzeja Sarajeva, kaže da će radovi na lokalitetu At Mejdan trajati još sedam do 10 dana, a finansira ih nevladina organizacija “Hadži Mujaga”.
Arheološko područje At Mejdan je odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH proglašeno nacionalnim spomenikom.
Nacionalni spomenik čini arheološko područje - ostaci Bakr-babine džamije, medrese, mekteba i harema, te pokretno naslijeđe pronađeno na arheološkom području koje se nalazi u Zemaljskom muzeju.
Princ Eugen, austrijski vojskovođa i državnik, smatran je najvećim vojskovođom svoga vremena. On je 6. oktobra 1697. godine sa 6.500 ratnika krenuo iz Osijeka i prešavši rijeku Savu kod Broda započeo kratkotrajnu invaziju na Bosnu. Za jedanaest dana stigao je do Sarajeva, osvojio ga, opljačkao i popalio te se vratio u Osijek.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/070921045
Thursday, September 20, 2007
Jaso, Semire, boli li ovo?
Kako, molim? Zar ce djecu 'ladno provesti pored mjesta gdje se vrsi "najveci geo-arh...whatever!" i odvesti ih na vrh brda i odrzati im lekciju iz foteljaske istorije, one koju treba mijenjati. Pa, onda valjda djeca vise nece ni volontirati, a mozda ih prestanu i dovoziti na skolske izlete. Oooops...ovo bas nije dobra sedmica za Fondaciju - kojoj btw. u posljednjih par dana sve cesce ne radi web-site!
Danasnja vijest, koju ekipa s visoko.co.ba u trenutku pisanja ovog posta jos nije objavila na svojoj stranici:
Wednesday, September 19, 2007
Hercegovina
ČAPLJINA - U povodu sinoćnjeg otvorenja manifestacije Dani europskog naslijeđa, čija je tema ove godine arheologija, jučer je u prostorijama novootvorenog hotela Mogorjelo u Čapljini održana konferencija za novinare. Ova se tradicionalna manifestacija održava u organizaciji Federalnog ministarstva kulture i sporta, a realizira se u suradnji s Vijećem Europe.
Povod za održavanje manifestacije je, kako ističe ministar Grahovac, jačanje suradnje između Zemaljskog muzeja u Sarajevu, Akademije nauka i umjetnosti BiH, Zavoda za očuvanje kulturne baštine i samog ministarstva. Kao drugi značajni faktor za održavanje manifestacije upravo u Čapljini, ministar vidi u najnovijim istraživanjima bogatog naslijeđa iz ilirskog doba na lokalitetu Desilo, a treći razlog su predstojeći istraživački radovi na lokalitetu u Mogorjelu, koji će biti izvedeni u suradnji s općinom Čapljina.
“Hercegovina je iznimno bogat kraj i obiluje brojnim arheološkim i prirodnim kulturnim dobrima. Ovom manifestacijom trudimo se razvijati svijest o tome kako kulturna dobra nisu samo naša, da ih dijelimo s ostatkom svijeta te se pomoću njih predstavljamo svijetu”, kazao je Grahovac.
Ministarstvo ove godine dodjeljuje i povelje za izniman trud u zaštiti kulturnih dobara naše zemlje. Tako su povelje ove godine dobili arheologinja mr. Snježana Vasilj - za upornost, dosljednost i znanstveno-istraživačku radoznalost, potom načelnik općine Stolac Stjepan Bošković, načelnik općine Čapljina Stjepan Šutalo te Zemaljski muzej BiH za 120 godina vrijednog rada.
Cilj održavanja ove manifestacije je promocija i afirmacija kulturnog blaga naše zemlje, a zadaća joj je promoviranje potrebe za zaštitom kulturnih dobara BiH. Pomoćnica ministra kulture Lidija Mičić kazala je kako je u razdoblju od 2003. do 2007. u HNŽ-u izdvojeno preko 2,5 milijuna maraka za zaštitu više od 35 objekata.
“Na području Čapljine u tijeku je priprema projektne dokumentacije bazilike u Mogorjelu. Nakon toga krećemo s projektom sanacije cijelog antičkog kompleksa i s daljnjim istraživanjem”, istaknula je Mičić.
http://www.dnevni-list.ba/?mdls=1&mdls_tip=2&nid=15324
Tuesday, September 18, 2007
Zahvalnica Lei
Bijela tabija
SARAJEVO - Arheološka istraživanja na Bijeloj tabiji bit će nastavljena u proljeće, kazala je Amra Hadžimuhamedović, predsjedavajuća Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika u BiH.
Ona je istakla da su arheolozi došli do novih podataka, koji su do sada bili nepoznati stručnjacima, te da su radovi na iskopavanjima trenutno obustavljeni dok se precizno ne utvrdi o kakvim nalazima je riječ.
"Komisija je iz ovih razloga zabranila svaku gradnju na ovom lokalitetu, te je zatražila da se područje zaštiti i ogradi u toku zime kako bi se na proljeće nastavila istraživanja. Vjerujemo da se radi o veoma vrijednim nalazima koji još nikada nisu pronađeni na području BiH, a vjerovatno i šire", kazala je Hadžimuhamedovićeva.
Lidija Fekeža, vođa arheološkog tima koji radi na iskopavanjima na lokalitetu Bijele tabije, objasnila je da je većina istraživanja predstavljena Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, Gradskoj upravi i općini Stari grad.
Ona ističe da su u zemlji pronašli više slojava ostataka građevina, ali ne mogu precizirati o kojima se radi.
"Moraćemo uzorke materijala dati na analizu, nakon čega bi nam trebalo biti sve jasnije. U zemlji smo pronašli jedan sloj paljevine, a ispod se nalaze cijevi, najvjerovatnije vodovodne iz austrougarskog perioda. Još nismo našli bilo kakve ostatke iz srednjeg vijeka, zbog čega su i započeta istraživanja", kazuje Lidija Fekeža.
Općina Stari grad još ljetos je javnosti predstavila plan preuređenja Bijele tabije u otvorenu pozornicu. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika je na sjednici koja je održana prošle sedmice donijela odluku da zabrani bilo kakve građevinske radove na ovome prostoru.
Lokacija srednjovjekovne tvrđave
Bijela tabija predstavlja isturenu tačku u sklopu bedema starog Vratničkog grada, koja dominira istočnim, prirodnim ulazom u Sarajevo. Pretpostavlja se da se tu nalazi lokacija srednjovjekovne tvrđave. Na najstarijem dijelu se mogu vidjeti tragovi vrijedne arhitektonske plastike u kamenu.
http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=14562&meni=15
Blagaj
Medjutim, Nezavisne novine pisu da:
"entitetske inspekcije za građevinarstvo ne rade svoj posao. Najočitiji primjer toga je novoizgrađeni most na Buni, kod Blagaja. Iako smo na ovo upozoravali još u vrijeme kada se most počeo graditi, federalna inspekcija je donijela odluku o obustavi gradnje, ali tu odluku nije implementirala i most je izgrađen. Ovim je direktno ugroženo historijsko dobro Stari grad Blagaj", objasnila je Hadžimuhamedovićeva."
Poznanica je nedavno bila u tim krajevima i donijela par svjezih fotki "s mjesta zlocina":
Susjedi
Na Vučedolu pronađena glinena čizmica
18. rujna – Na arheološkom nalazištu Vučedol, na kojemu su prije 15-ak dana ponovno počela istraživanja, pronađena je malena glinena čizma.
Čizmica je ukrašena ornamentima kojima je ukrašena i poznata Vučedolska golubica, a pronađena je u kući prapovijesnih Vučedolaca. Potječe iz mlađeg doba vučedolske kulture koja je na području istočne, središnje i dijela južne Europe postojala između 2800 i 2400 godine prije Krista, rekla je voditeljica arheoloških istraživanja na Vučedolu Jacquelina Balen.
Počela je i gradnja vučedolske prapovijesne kuće kojom će se rekonstruirati način života tadašnjih stanovnika. Konačni je cilj stvaranje arheološko-turističkog parka Vučedol koji će posjetiteljima na suvremen i zanimljiv način predstaviti tu staru kulturu.
Istraživanja na Vučedolu, kao središtu ondašnje metalurške industrije, traju još od 1984. godine, a zajednički ih provode vukovarski Gradski muzej, zagrebački Arheološki muzej i Odsjek za arheologiju zagrebačkog Filozofskog fakulteta.
http://vijesti.hrt.hr/ShowArticles.aspx?ArticleId=32520
http://www.vecernji.hr/newsroom/culture/2916149/index.do
Za svakog ima para, samo za ublehu (vise?) nema!
Turistička zajednica Zeničko-dobojskog kantona u 2007. u projekte zaštite kulturno-historijskog naslijeđa na području šest općina ovog kantona uložila je ili to namjerava uskoro učiniti oko 239.000 KM. Novac je osiguran na osnovu odluke Vlade FBiH o raspodjeli novca za očuvanje, konzerviranje i obnavljanje kulturno-historijske baštine. Prema utvrđenom kriteriju novac će biti utrošen za realizaciju osam projekata u općinama Maglaj, Tešanj, Vareš, Kakanj, Visoko i Zavidovići i to kako slijedi: Stari grad Tešanj – konzervacija zidina 30.000, Stari grad Maglaj 30.000, Kraljeva Sutjeska – rekonstrukcija džamije 30.000, Kuršumlija džamija u Maglaju 30.000, Župna crkva sv. Mihovila Arkanđela u Varešu 30.000, Obnova Tabhanske džamije u Visokom 30.000, Franjevački samostan Kraljeva Sutjeska - restauracija arhivske i bibliotečke građe 30.000 i Manastir Vozućica Zavidovići 28.934 KM.
http://www.visoko.co.ba/index.php?subaction=showfull&id=1190040709&archive=&start_from=&ucat=10&
Egipat
Mozda prepoznate to lice iz brojnih novinskih clanaka objavljenih pod naslovom "Medjunarodna verifikacija", pa se sjetite da je bolje da ga ne ljutite, jer on je trostruki doktor i admiral, Nabil Swelim!
"This is a perfect way to see Egypt at a relaxed pace with the highlights of Cairo and the Nile Valley. There are fixed expert led departures but this can operate as a tailor made departure any week of the year.
Experts:
Jocelyn Gohary, has been involved for over thirty years in archaeological research posts in Egypt.
Carol Andrews is former Assistant Keeper in the Department of Egyptian Antiquities at The British Museum.
Nabil Swelim, author and lecturer has excavated at Thebes, Sakkara, Abydos and Faiyum."
http://www.ancient.co.uk/Z7120.aspx
Sta ce covjek, vojna penzija mala, foteljasi ne zaradjuju mnogo, pa se dao u turizam!
PS Lea, imas toliko podataka da mi mogla voditi svoj blog! :)
Jos malo lazi...
http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=225&Itemid=26
Za nedjelju je najavljena posjeta ekipe BBC iz Londona na čelu sa Michael Palin-om će pripremiti teren za snimanje dokumentarca o bosanskim piramidama.
http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=223&Itemid=26
U nedjelju je prikazana prva epizoda novog serijala. Kako mi pise Lea, redovna citateljka bloga:
"Gledala sam emisiju, nigdje ni jednom rjecju nije pomenuo piramide.
Prvo obilazi Medjugorje, tu mi je bila sega gledati scenu - tip iz “Life of Brian” i ta (sada) zena kojoj se ukazala gospa.
Zatim odlazi u Mostar, tu su prikazali i snimak rusenja Starog mosta, obilazi most, gleda skokove sa mosta, te obilazi mezarje (cini mi se da je negdje u blizini Pozorisne kafane?).
Iz Mostara ide vlakom za Sarajevo, odsjeda u Holiday Inn-u i komentira zivot za vrijeme opsade, sniper alley, boravak novinara u hotelu (najtrazenije sobe one bez pogleda).
Srece Ademira Kenovica koji ga vodi na bozu, setaju Bascarsijom, posjecuje de-minere u okolini Sarajeva (tu mu Damir pokazuje kartu i kako je sve bilo minirano oko Sarajeva), zatim ide u skolu u Trnovu gdje grupa glumaca djeci prezentira opasnost od mina kroz lutkarsku predstavu.
Navece je u nekom restoranu sa Kenovicem i njegovim drustvom, neka zenska Almira (?) pjeva sevdalinku.
Iz Sarajeva odlazi za Dubrovnik gdje srece Edina Karamazova, zatim ga kapetan Neven, part-time opera pjevac brodom vozi za Albaniju. U knjizi je sve to naravno opsirnije, ima i posjeta Kolarevom Tunnel Musem."
Nesto vise o tome: http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/showbiz/showbiznews.html?in_article_id=479095&in_page_id=1773
http://www.theherald.co.uk/features/lastnighttv/display.var.1692136.0.0.php
Kratki video-zapis iz Mostara mozete pogledati ovdje: http://www.bbc.co.uk/palin/about.shtml#1
Link kaze da je gledanost bila 7.5 miliona http://media.guardian.co.uk/overnights/story/0,,2171106,00.html , a "najveceg geo-arhe..", znate vec, nigdje! Ne samo da ih nema u TV emisijama, nego ih nema ni u knjizi, koja je nesto opsirnija.
Sta je rec'? Ili Palin nikad nije ni pomislio da snima u baaaaaaznian piramid vaaaaaliiii ili mozda u najvecoj tajnosti godinu i po priprema taj dokumentarac, u sta sumnjam!
Lei neizmjerno zahvaljujem na sazetku, javljanju i linkovima!
Biseri
Otkrivanjem piramida Sunca i Mjeseca otkriva se otvor koji propušta sunčeve i mjesečeve zrake koje će zauvijek rastjerati stoljetne predrasude o mračnom vilajetu i ucrtati Bosnu i Hercegovinu na svjetskoj karti kao kolijevku civilizacije.
Srdačan pozdrav,Raza Kendić
Čast nam je sagledati i dotaknuti piramide koje su građene da ih otkrivamo upravo danas, kada treba da vjerujemo u njihovu postojanost i vrijednost . Na putu smo ljudske ljepote, čovječnosti i trajanja.
Nekada davno, u vrijeme našeg djetinjstva, naš tetak Asim iz Radovlja je govorio za ova prostranstva: "Ovo je naša dolina Nila". Hvala za ovo prelijepo iskustvo koje ću pohraniti i kojemu ću se vraćati."
Alija i Nađa Smailović
Želimo da uspijete i da promijenite svijet. Zahvaljujemo ljubaznom osoblju i prezentatorima, svima koji su nam otkrili ovo čudo.
Sa vama smo u mislima, puno sreće!"
Radnici sindikata Hrvatske tvrtke INA d.d. iz Zagreba
http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1276&Itemid=1
Medjunarodna verifikacija
Rekao bi covjek: "ovaj prilog, Word dokument, moze biti samo izvjestaj ili analiza stranih strucnjaka koji ce potkrijepiti njihove tvrdnje o postojanju piramida". Jok! To su clanci iz novina koji opisuju gdje su bili i sta su navodno izjavili Egipcani. E, nek' ima i ovakvih medjunarodnih verifikacija!
http://www.piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1275
Pa, dobro, kako ga vise nije sramota!?
Pozivnica
Stručni savjetnik Akademije nauka BiH, predavač arheologije na Univerzitetu u Heidelbergu Blagoje Govedarica izjavio je danas za Agenciju FENA da se od 19. do. 23. septembra u Zadru održava kongres evropskih arheologa, te je Semiru Osmanagiću preporučio da tamo predstavi svoje otkriće.
To je skup na kojem će biti najveći svjetski autoriteti, te bi bila idealna prilika da se takvo otkriće predstavi svjetskoj naučnoj javnosti i na taj način eventualno verificira."Bila bi to idealna prilika da se ovo pitanje definitvno riješi", kazao je prof. Govedarica.On je također naveo da bi bilo poželjno da na ovom skupu učestvuju u stručnjaci iz Egipta koji su nedavno posjetili BiH i tamo zvanično iznesu svoj stručni sud.Inače, Evropska arheološka asocijacija (EAA) koja organizira ovaj skup uputila je poziv nekim priznatim bh. stručnjacima za učešće na kongresu, ali su oni većinom otkazali zbog raznih obaveza. Iz BiH će učestvovati ekspert Zemaljskog muzeja za prahistoriju Andrijana Pravidur.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/070918014
Lijeni foteljasi! :D
Na nekoliko lokacija na teritoriji općine Visoko ovih dana vrše se arheološka istraživanja. Posebno radije činjenica da su počeli i dugo iščekivani radovi na lokalitetu starog grada Visok.Informaciju više potražili smo u Zavičajnim muzeju Visoko.
”Veliki broj ljudi bio je uključen u napore i pripreme da se u Visokom istovremeno vrše radovi na nekoliko nacionalnih spomenika. Moja malenkost, moji saradnici te ljudi iz općinskih službi znaju koliko je truda trebalo uložiti da dođe do ovoga. No treba odmah naglasiti da se ovih dana istovremeno radi na lokalitetima nekoliko nacionalnih spomenika u Visokom.
Prvo, više od godinu dana traje potpuna rekonstrukcija Tabhanske džamije, mokri čvor je urađen, radi se na gradnji šadrvana. Vjerujem, kad se pomoćni objekti oblože kamenom i kada se uredi kaldrma,da će to biti prelijep objekat.
Drugo, iako je tu Zavičajni muzej Visoko malo uključen, jeste izmještanje puta na lokalitetu Mila. U nadležnim općinskim službama saznali smo da je došlo do velikog napretka kada je u pitanju izuzimanje parcela i obeštećenje vlasnika. U prvi mah će proći trasa puta od 3 m, ali taj put će se kasnije i proširiti s obzirom da je izuzet široki pojas. Nadamo se da će ovaj spomenik biti konačno zaštićen.
Treće, projekat istraživanja u Okolišću realizira se već šestu godinu. Ove godine radi stručnjaci Zemaljskog muzeja iz Sarajeva sa predstavnicima Njemačkog arheološkog instituta. Zavičajni muzej nije uključen u ovaj projekat jer nema dovoljno kadra. Četvrto, najaktuelnije svakako, jeste početak kampanje istraživanja srednjovjekovnog grada Visoki. Javnost je o ovom projektu već upoznata jer je sve od početka bilo transparentno.
50 000 KM odobrilo je Ministarstvo kulture FBiH za probne radove, za izradu elaborata, 200 000 KM izdvojilo je Ministarstvo za prostorno uređenje koje je i nadležno za brigu o nacionalnim spomenicima. Biće raspisan i tender na koji će se moći javiti svi oni koji ispunjavaju uslove. Prije desetak dana radovi na lokalitetu grada Visoki intenzivirani su.
Na čelu istraživačkog tima kojeg sačinjavaju predstavnici Zavoda za očuvanje nacionalnih spomenika, stručnjaci Zemaljskog muzeja iz Sarajeva te predstavnici Zavičajnog muzeja iz Visokog je mr. Lidija Pekeža. U subotu je bilo čišćenje lokaliteta te nabavka materijala. Jutro je tim stručnjaka i radnika koji broji 15 članova u 7. 30 h izašao na teren. Time je oficijelno i počelo istraživanje na lokalitetu starog grada Visoki. Ovo istraživanje će trajati relativno kratko i to 12 – 15 dana, a onda će se pristupiti izradi elaborata, dakle kabinetskom radu, analiziranju onoga što je sondažnim iskopavanjima 1976. godine pronađeno, onoga što je slučajno pronađeno tokom postavljanja zvijezde, onoga što je slučajno pronađeno tokom rata…Na osnovu ovoga biće izrađen elaborat ili projekat na osnovu kojeg će se pristupiti daljim istraživačkim radovima.
Ja sam zaista sretan jer su počeli radovi, ja želim da Visoko dobije jedan Vranduk, tvrđavu kakvu ima Doboj, želim da Visoko dobije svoj stari grad Visoki. Ne znam koliko će to trajati i koliko će koštati, ali ako se bude razvijalo onako kako su neki ljudi kazali ovo će biti veliki projekat i sigurno ćemo do godine tražiti sredstva i od kantonalnih organa i od drugih institucija koje će nam pomoći da se ovaj značajni arheološki, nikad sistemski istraženi, a od krucijalnog je značaja za historiju BiH, lokalitet istraži jer ne treba zaboraviti da je grad Visoko stariji od Bobovca”, kazao je za Radio Visoko prof. Senad Hodović, direktor Zavičajnog muzeja Visoko.
http://www.rtv-visoko.ba/news.php?readmore=532
Friday, September 14, 2007
Cvilez...
Kad god ih jako zaboli pisanje blogova, foteljaski pronalasci i spominjanje u Danima (koji su btw. jos uvije prisutni kao medijski sponzori na stranicama Fondacije) oni pod hitno objave pronalaske (sta, nije Rasimov rukopis?), intervjue (ona-koja-sve-vidi-na-svoje-oko se vratila!) i nove bisere svojih posjetilaca.
Pa da vidimo sta pisu posjetioci - moj izbor bisera sa http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1266&Itemid=26 :
"Od pojava prvih ploča na piramidi Mjeseca nisam slutio ni tren da to su piramide ali sam strepio mnogo više od vanjskih faktora i nedobronamjerni ljudi koji su se trudili da svim silama spriječe ovo otkriće. Sad napokon mogu da dišem i još jedno VELIKO HVALA VAMA u moje ime i uime svih ljudi rodoljuba BOSNE. Zapravo, Bosna je dobila sestru i ovaj datum je rođendan bosanske sestre, piramide Sunca.""
Šipkar Nedžad
Švicarska
Nije samo upisao datum, pa necu znati kad da cestitam taj rodjendan. Drago mi je da moze da dise ovaj nas rodoljub iz Svajcarske.
Što se ličnog dojma tiče, intenzivirana i sve jača je kozmička komponenta sagledavanja tog dijela planetarnog prostora. Nadam se da će pozitivna energija koju apsorbirah tog popodneva biti dostatna barem za putovanje koje mi predstoji ( na Jamajku ). Do neke nove prigode, s vjerom u Istinu i Dobro, želim Vam uspjeh u radu i otvaranju očiju slijepcima koji tumaraju planetom!"
S poštovanjem,
Slavica Nježić, dipl.ing.arh. - Banjaluka
Gospodjo, iskreno se nadam da ste u Visokom napunili baterije, a niste ispraznili dzepove, te da cete ipak otici na Jamajku. I meni bi cesto nakon posjeta Visokom trebala takva terapija!
"Ovo je Bosna i Bosanske piramide a ko ne vjeruje neka dođe i neka se sam uvjeri. Ovo je pravo bosansko zlato kojega nema nigdje na ovoj planeti."
Posjetioci iz Turbeta
Malo skripi ovaj pravopis, veliko slovo oci izbi, ali haj' budi patriota, pa napisi "bosanske" malim slovom. Ups, omace mi se.
"Ovdje se odigravaju historijska zbivanja u pogledu razotkrivanja istine vezane za narode koji žive i koji su nekad živjeli na ovom podneblju. Ovdje se razotkriva tajna hiljadugodišnjeg postojanja ovog istinskog naroda i njegove kulturne baštine. Istina koja se razotkriva pobijedit će današnju oficijelnu istinu, kulturnu utopiju. Postoji potreba za izgradnjom kulturne svijesti.
Istina se sama po sebi pokazuje. Naši narodi trebaju da se ponose ovim događajima i ovakvim pobjedama. Sjedim pred ovim ulazom u sistem podzemnih tunela. Tunelom će se pronaći pravi izlaz, svjetlo i dokaz o istini vezanoj za ove kolosalne građevine, koje su starije od egipatskih piramida, a time je sve rečeno.......?!"
Oštraković Mehmed- prosvjetni radnik Lukavac
Nadam se da barem njegova usmena izlaganja imaju smisla, kad pisana vec nemaju!
"We were at the top of the pyramid and discovered 12 000 years old history. The human being history will be written in new version."
Miriam Lekić and friends
Kako su oni pazljivo slusali na casu. Sve mogu ponoviti, od rijeci do rijeci!
I covjek koji je shvatio kako i zasto:
Vrlo cijenim i odobravam ono što Vaša ekipa i Vi lično činite da se svijetu predoči mega otkriće. Podržavam Vašu borbu dokazivanja svijetu o postojanju bosanskih piramida. Svakodnevno, od početka Vašeg istraživanja u Visokom, pratim zbivanja putem Interneta.
Od mog skromnog poznavanja arheologije, došao sam na pretpostavku da su ustvari bosanske piramide "prototipovi" za piramide koje su se poslije njih gradile širom svijeta. Šta hocu da kazem, naravno, ljudi su kao i danas uvijek išli linijom manjeg otpora, tj. uraditi što više toga sa što manje uloženog rada, energije i sredstava.
Ljudi su u prošlosti posmatrali brda u visočkoj dolini i došli do zaključaka da bi mogli iskoristiti okolna brda za pravljenje piramida. Jednostavno su ih popločali a tamo gdje im je trebao materijal za nasip ispod ploča jednostavno su ga nasuli. Mislim, otud toliki nasipni materijal."
Emir Čehabašić
Bruka!
A nije da nemaju...
Članovi organizacije Građansko organizovanje za demokratiju, pokrenuli su akciju kojom žele informisati javnost o nezakonitoj i neregularnoj raspodjeli novca. Naime, GROZD je izdao letak sa podacima iz revizorskih izvještaja, a odnose se na nezakonito trošenje novca na gotovo svim nivoima vlasti u FBiH. Pogledajmo kako je naša vlast trošila novac.
Vlada FBiH
Nezakonito ili neregularno:
- Za programe poticaja zapošljavanja u poljoprivredi Vlada FBiH trošila 3.600.000 KM, bez "pokrića" i adekvatne dokumentacije - kad, kome i po kojim kriterijima se dodjeljuje ovaj novac.
- Za novogodišnje praznike Vlada FBiH je potrošila 20.800 KM
- Za osmomartovske praznike Vlada FBiH je potrošila 4.000 KM
- Za ručne satove Vlada FBiH je potrošila 6.450 KM
Dom naroda Parlamenta FBiH
Nezakonito ili neregularno:
- Za plaće parlamentarcima potrošeno je 2.612.995 KM.
- Za naknade i rad komisija potrošeno je 40.805 KM.
- Za stručne saradnike potrošeno je 27.800 KM.
Ministarstvo energije, rudarstva i industrije
Nezakonito ili neregularno:
-Za naknade i rad članova komisija potrošeno je 130.943 KM. Zaposlenici su uz redovnu platu primali i naknadu za rad u komisijama.
- Autorski ugovori neregularni.
- Bez javnog poziva raspodijeljeno 1.340.000 KM za poticaj industrijskoj proizvodnji i prestruktuiranje industrije i rudarstva.
Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH
Nezakonito ili neregularno:
- Za nagrade zaposlenicima potrošeno je 32.062 KM.
- Za poljoprivredu, veterinarstvo i šumarstvo potrošeno 28.353.422 KM. Registrovana su prekoračenja i nepostojanja izvještaja za trošenje.
Ministarstvo kulture i sporta FBiH
Nezakonito ili neregularno:
- Bez prateće dokumentacije potrošeno je 7.760.432 KM.
Ured Potpredsjednika FBiH
Nezakonito ili neregularno:
- Za troškove reprezentacije potrošeno je 15.751 KM.
Služba za zajedničke poslove organa i tijela FBiH
Nezakonito ili neregularno:
- Iako budžetom za rekonstrukciju zgrada – sjedišta ministarstava u Mostaru nije planirano, dodijeljeno je 3.500.000 KM. Sredstva su ostala nepotrošena, a plaća se kirija!
http://www.sarajevo-x.com/clanak/070914028
Intervju
Ne, njega pitaju za misljenje o drugom strucnjaku koji je obavljao analize prije godinu i po!
Svaka cast, Fondacijo! Taman kad se mislilo da nize ne mozete!
http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1267&Itemid=26
Gospodin, a i gospoda koja su osmislila ovaj intervju, su sasvim zaboravila da je ova recenica savrseno primjenjiva na osnivaca Fondacije:
"Vidite, ja ne znam šta oni znaju o dr. Barakatu i o piramidama; možda su jahali kamilu i uslikali se nekoliko puta ispred Keopsove piramide, ali to ne znači da su zbog toga postali stručnjaci za piramide."
Zaista, ako je gospodin Osmanagic godinama posjecivao piramide i slikao se ispred njih, to ga ne cini strucnjakom. Ali, mi smo to vec znali, zar ne?
Okolište - opet
Mr. Zilka Kujundžić-Vejzagić, koja predvodi stručni tim Zemaljskog muzeja, danas je izjavila za Agenciju FENA, da su u toku radovi na jednoj sondi u kojoj su nađeni ostaci neolitske kulture "Butmir I", koja je veoma značajna za prijelaz iz srednjeg ka mlađem neolitu.
Sloj je izuzetno bogat keramičkim proizvodima s veoma interesantnim ukrasnim dekoracijama na keramici, a pored toga nađen je niz primjeraka drugog materijala - od glačanih sjekira do noževa od kvarca.
"Sada smo na pragu najinteresantnijih otkrića, što će se možda dogoditi u naredne dvije sedmice", najavila je Kujundžić-Vejzagić.
Uporedo s istraživanjem, materijal se obrađuje na licu mjestu, u čemu osim bh. stručnjaka učestvuju i njemački studenti.
Radovi na lokalitetu Okolište traju već pet godina, a prema rezultatima istraživanja u ovom naselju u doba neolita moglo je živjeti čak 3.000 ljudi. Starost naselja je, na osnovu analize C14, procijenjena na 4.700 do 4.500 prije nove ere.
"Pretpostavlja se da je na ovom lokalitetu moglo živjeti toliko ljudi upravo zbog veličine naselja, gustine kuća koje su tu otkrivene geomagnetskom prospekcijom, navela je Kujundžić-Vejzagić", dodajući kako se ova metoda ipak nije mogla svugdje upotrijebiti jer se dio neolitskog naselja sada nalazi pod savremenim kućama, što su potvrdili i stanovnici koji su nailazili na ostatke neolitskih kuća i keramike prilikom kopanja temelja.
Prema materijalu koji je pronađen do sada, ogromna proizvodnja pokretnog arheološkog materijala i broj kuća otkrivenih geomagnetskim snimanjem govori o jednom velikom neolitskom naselju, zasigurno najvećem do sada otkrivenim u BiH.
O životu naselja ima mnogo zanimljivih podataka. Naselje je bilo dobro organizirano, nije bilo otvorenog tipa nego zaštićeno čak i s pet zaštitnih rovova.
To su bili rovovi koji su se ukopavali, a između njih su se postavljale drvene palisade. Ti rovovi su također štitili od poplava, a poplave su karakteristične za ovo područje i danas, dok se naselje nalazi uz samu obalu rijeke Bosne. Da bi se takvi rovovi mogli izgradi, to društvo je zaista moralo biti organizirano. Te visoke palisade i rovovi također su štitile naselje od napada divljih životinja.
Unutar naselja postoje grupe kuća, ali se još ne može reći da li su bile porodične kuće ili ne.
Kujundžić-Vejzagić naglašava da pred stručnim timom predstoji dug proces rada, a tek nakon kabinetskog rada na analizi keramike moći će se vidjeti kakva je podjela postojala unutar jednog naselja i to u sloju mlađeg neolita, dok se za sada neće ići u dublje slojeve.
Iako se arheološki radovi na lokalitetu Okolišta izvode već pet godina, a najugledniji svjetski magazin za nauku "Science" ih je prošle godine proglasio za jedne od najznačajnih u Evropi, nijedna domaća institucija nije do sada finansijski pomogla ovaj projekt već ih finansira isključivo Njemački arheološki institut.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/070914027
Dodatno citanje: http://www.vjesnik.hr/html/2007/08/17/Clanak.asp?r=tem&c=3
Thursday, September 13, 2007
Završena paleontološka istraživanja u Vjetrenici
Na jučerašnjem susretu s novinarima predočeni su krhki i vrlo oštećeni dijelovi kostura izvađeni tokom dvodnevnog istraživanja. Potom su paleontolozi konsiltovali speleologe koji su radili nacrt Vjetrenice i literaturu o nalazu iz 1968. te ponovo ušli, pronašli kostur i izvadili ga. Ostaci kostura nalazili su se uglavnom u najudaljenijim i najteže dostupnim dijelovima Vjetrenice, u kojima se kanali razvijaju u labirinte teško predočive topografskim mapama.
Ukupno su izvađena četiri kostura, od kojih tri pripadaju leopardima, a jedan, najlošije očuvan, medvjedu. Njihova starost, koja će se tačno znati tek nakon laboratorijskih ispitivanja, može se teorijski kretati od više stotina hiljada do nekoliko hiljada godina. Leopardi su nastanjivali Evropu od prije 900.000 godina do posljednjeg ledenog doba, a neki kažu i do povijesnog vremena.U Dinaridima ostaci kostura leoparda nađeni su u špilji Pisana stina u Dalmaciji, Veternici kod Zagreba, Velikoj pećini na Ravnoj gori u sjeverozapadnoj Hrvatskoj i Crvenoj stijeni kod Petrovića u Crnoj Gori. No, jedini je takav cjelovit kostur nađen je u Vjetrenici.
Istraživanja su organizirali novoutemeljeni Centar za karstologiju ANUBiH-a, Zemaljski muzej u Sarajevu i Speleološka udruga Vjetrenica -Popovo polje.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/070913012
http://www.vjetrenica.com/index.php?_9=18&_6=6&_22=171
Lektira
Na spisku se nalaze i djela "autora" koji inace djeluju u rubrici Iz mogu ugla, a preporuku nam je dala nama vec poznata dipl. arheolog Vesna Krnić-Nikolić. Tu mozete pronaci sva zvucna imena, Bosnic, Osmanagic, Simatovic...rame uz rame sa svojim idolima Daenikenom, Clarkom, Hancockom, itd...
Dakle procitajte preporuceno s djelomicnog popisa (!!!) , a onda ispranog mozga, trk u Visoko da iznova napisete istoriju!
http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1259&Itemid=1
Monday, September 10, 2007
BH strucnjaci vratili se sa Turske kose
Druga smjena arheoloskog tima sarajevskog Filozofskog fakulteta zavrsila je sa istrazivanjima na lokalitetu Turska kosa, smjestenom izmedju Topuskog u Hrvatskoj i Velike Kladuse u BiH. Kako su nam rekli clanovi tima Nedim Ribic i Mirza Jabandzic, ucesce u istrazivanjima omogucilo im je da ovladaju prakticnim metodama iskopavanja.
Areheoloski timovi iz Sarajeva na ovom svetilistu panonskog plemena Kolopijana iz 5 ili 6 stoljeca p.n.e. pronasli su skoro pola tone ulomaka keramike. Medju nalazima su bogato ornamentirani glineni idoli, amajlije i potpuno ocuvane keramicke posude.
Dnevni avaz, 2.9.2007.
Neum
U prilog mom postu "No comment" i poviku da se prava blaga i borba za njihovo pronalazenje i cuvanje trebaju reklamirati kad god se moze, ide i mail moje cyber-poznanice Skljocalice koja mi danas napisa da je pomalo razocarana da niko nije objavio da je ovih dana u Neumu otvoren muzej.
Pored raznoraznih putokaza ka hotelima, apartmanima, kafanama, u tom gradicu nema nijedne koja bi ukazala da je tu otvoren muzej koji u sebi cuva eksponate vrijedne vidjenja, te ga nije posjetila. Procitala je o tome, kaze, tek kad je bila stotinama kilometara daleko.
Sa zakasnjenjem, za neke koje ce put tek odnijeti tamo i za Skljocalicu koja ce sigurno jos koji put proci tim krajem:
http://www.dnevni-list.ba/
Trampa
"Premijer Branković vlasnik je stana vrijednog gotovo 500.000 KM na jednoj od najelitnijih lokacija u Sarajevu, kojeg je u certifikatima platio 900 KM. U nekoj drugoj zemlji, objava ove informacije dokrajčilo bi karijeru svakog političara. Ali, ne i u BiH. "
http://www.pincom.info/bih/opsirnije.asp?ID=50361
No comment
Ma, i ako ih ne interesuje, saljite vijesti, upozoravajte na probleme, dignite galamu zbog istorije i onog cega ima. Mozda i zaglusite buku price o necemu cega nema! Pored toga, iako unaprijed znate da od Vladinih para (mozda) nista, pisite i dosadjujte. Pisite toliko da vam pozli od pisanja. Pratite stranice Fondacije i pisite i pozivajte da se i kod vas uslikaju svi oni kojima se Fondacija hvali. Ako nece? E, o tome tek pisite!
Razlog ovom svemu su clanci koje cu sakupljati i ovdje objavljivati, o unistavanju i prepustanju propadanju naseg pravog blaga. O Seranici kuci u Banjaluci i mostu na Buni je vec bilo rijeci, ovog puta clanak o sarkofagu u Mostaru:
Kulturno naslijeđe trune u parkovima
MOSTAR – U Šantića parku u Mostaru već duži niz godina, zahvaljujući nemarnosti nadležnih institucija, zubu vremena prepušten je veliki rimski sarkofag, koji je na tom mjestu nakon rata posve slučajno završio. Sarkofag iz 3. stoljeća, kao dio bogate antičke baštine na našim prostorima, najbolji je pokazatelj našeg odnosa prema kulturno-povijesnom naslijeđu.
Za sarkofag nema mjesta
Naime, nakon što je po završetku rata zgrada Muzeja Hercegovine, smještena neposredno uz kulu Taru na lijevoj obali Neretve, odlukom tadašnjih vlasti dodijeljena mostarskoj Medresi, islamskoj vjerskoj školi, za instituciju muzeja nije nađen odgovarajući prostor. Pokretni arheološki i etnografski materijal, koji je u Muzeju opstao nakon rata, prebačen je u objekt Spomen-kuće Džemala Bijedića, premda i danas djeluje u iznimno lošim uvjetima, dok su stećci, koji su bili izloženi u parku muzeja, premješteni na plato ispred Centra za kulturu u Cernici.
Kako se u to vrijeme nije našla odgovarajuća lokacija za smještaj rimskog sarkofaga, isti je, čak s upotrebom za to neodgovarajućih strojeva, prebačen u Šantića park gdje je danas, potpuno nezaštićen, prepušten devastaciji od neodgovornih građana. Ovaj je sarkofag, uz brojne tragove rimskog graditeljstva, pronađen prilikom stručnih arheoloških iskopavanja u naselju Baćevići.
Spomenici bez obilježja
Međutim, da ovo nije usamljen primjer, govori i podatak jedinog očuvanog, za sada poznatog spomenika iz predosmanskog razdoblja na području Mostara, pisanog bosančicom, koji je izložen u parku u Titovoj ulici, nasuprot prostorija Radničkog doma. Radi se o nadgrobnom spomeniku izvjesnog Radivoja Krivoušića s natpisom: “Va ime Boga velikoga, cara nebesnoga i milosnoga, ase (ovdje) leži Radivoje Krivoušići…”, koji je u potpunosti prekriven grafitima.
Ono što je još žalosnije jest činjenica da ni jedan ni drugi spomenik nisu obilježeni, tako da slučajnom prolazniku izgledaju kao obične kamene gromade. No, mnogi će danas u Mostaru, kada govore o uništavanju spomeničke baštine, govoriti isključivo o Partizanskom spomeniku, dok o ovim spomenicima, draguljima naše prošlosti, u javnosti nema ni riječi.
http://www.dnevni-list.ba/?mdls=1&mdls_tip=2&nid=15050
250 000 KM
"Početak radova je sada na stručnoj komisiji koja treba napraviti elaborat, na koji će mišljenje dati Zavod za zaštitu spomenika F BiH, te će u slučaju pozitivnog mišljenja elaborat biti upućen Federalnom ministarstvu prostornog uređenja koje bi trebalo odobriti radove. Tek tada će općina moći raspisati tender na 200 000 KM za najpovoljnijeg izvođača radova koji bi mogli početi već u mjesecu novembru."
http://www.visoko.co.ba/index.php?subaction=showfull&id=1188909741&archive=&start_from=&ucat=10
Za ocekivati je jos pokoji Jasin vapaj za parama koje nikako da se uplate Semiru, pardon, izvodjacu radova.
Okoliste
Iako se arheološki radovi na lokalitetu Okolišta izvode već pet godina, financirao ih je isključivo Njemački arheološki institut, dok nijedna domaća institucija do sada nije dala ni marku.
Stručni tim Zemaljskog muzeja pod vodstvom Zilke Kujundžić - Vejzagić nastavio je arheološke radove na izuzetno vrijednom neolitskom nalazištu Okolište, u općini Visoko, koje je prošle godine po ocjeni uglednog njemačkog stručnjaka Johannesa Mullera sa Sveučilišta u Kielu, datoj za magazin Science, proglašeno za jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Europi prošle godine.
Kako je za Agenciju Fena danas izjavila Kujundžić-Vejzagić, radi se o velikom naselju iz razdoblja neolita (mlađe kameno doba) i jednim od najbolje očuvanih neolitskih lokaliteta na području BiH.
U dosadašnjim istraživanjima, navela je ona, ovaj lokalitet se pokazao kao izuzetno bogat, s mnogo pokretnog arheološkog materijala kao što su keramika, glačane sjekire i ostaci stambenih objekata.
Prema dosadašnjim rezultatima istraživanja, na ovom lokalitetu u doba neolita moglo je živjeti oko 3.000 ljudi, ocijenila je Kujundžić-Vejzagić, dodajući kako u novoj fazi istraživanja očekuje još bolje rezultate.
Iako se arheološki radovi na lokalitetu Okolišta izvode već pet godina, financirao ih je isključivo Njemački arheološki institut, dok nijedna domaća institucija do sada nije pomogla ovaj projekat ni s jednom markom.
Projekt, novčano potpomognut isključivo od strane Njemačkog arheološkog instituta proglašen je za najznačajniji u 2004., 2005. i 2006. godini.
Zanimljivo je da je Semir Osmanagić zajedno sa svojom Fondacijom uzvratio udarac njemačkim arheolozima. Tako je svojevremeno izjavio kako je Okolište ustvari «poligon za vježbe» njemačkim arheolozima.
http://www.pincom.info/kultura/opsirnije.asp?ID=50256
http://www.visoko.co.ba/index.php?subaction=showfull&id=1188993172&archive=&start_from=&ucat=10
The Bosnian Pyramid Phenomenon
http://www.robertschoch.com/Bosnian_Pyramid_Phenomenon.html
Paleonotološka iskapanja leoparda u Vjetrenici - ah, ti foteljasi!
5. 9. 2007. – Paleontološka istraživanja čiji je cilj iskapanje kostura leoparda i ostataka još dvije nepoznate zvijeri obavit će se u Vjetrenici od 9. do 12. rujna ove godine. Koštani ostaci većih pleistocenskih sisavaca zapaženi su u Vjetrenici tokom speleoloških istraživanja posljednjih 40 godina, a iskapanja će se obaviti u organizaciji novoutemeljnog Centra za karstologiju ANUBiH, Zemaljskog muzeja u Sarajevu i Speleološke udruge Vjetrenica - Popovo polje.
Najzanimljiviji je cjelovit kostur leoparda, pronađen 1968. u uskom meandarskom kanalu udaljenom više od 1700 metara od ulaza. Dio kostura - lubanja, nekoliko kralješaka i rebara - izvađen je iz Vjetrenice prilikom otkrića, opisan je u literaturi i nalaze se u zagrebačkom Zavodu za paleontologiju i geologiju kvartara HAZU-a.
Jedan djelomičan kostur neidentificirane mačke pronađen je 2002. u Ravanjskom kanalu oko 3000 metara od ulaza, a drugi sličan djelomičan kostur pronađen je tokom posljednjih istraživanja 2007. u podnožju Velikog kalcitnog saljeva oko 2000 metara od ulaza. Prve sumnje stručnjaka upućuju da bi i ta dva kostura magli biti ostaci leoparda.
Istraživanja će izvesti ekipa speleologa - peleontologa i speleoronioca koje vodi mr. sci. Kazimir Miculinić iz Zagreba. Materijal će se paleontološkim metodama izvaditi iz sedimenta, obraditi, očistiti od gline i sigovine i preparirati modernim metodama koje osiguravaju njihovu dugotrajnost. Potom će se paleontološki odrediti zajedno s prethodno iskopanim nalazima. Ovisno o količini materijala i znanstvenoj zanimljivosti cilj je napisati znanstveni ili znanstveno-popularni članak, a fosili će biti spremni za izložbu i pohranu u Paleontološku zbirku Zemaljskog muzeja u Sarajevu. O svemu će biti izrađen elaborat. Prve prethodne informacije o rezultatima istraživanja novinari će moći dobiti 12. 9. u 11 sati u Vjetrenici. Veće oborine mogu omesti istraživanja i odgoditi ih za sljedeću sezonu.
Ostaci leoparda pronađeni su na mnogim lokalitetima u Europi, ali su sačuvani cjeloviti skeleti izuzetno rijetki. Europu su leopardi nastanjivali od prije približno 900.000 godina, a smatra se da su postojali i u povijesno doba. Danas leopardi žive samo na području Azije i Afrike gdje su njihova staništa ozbiljno ugrožena. Postoji oko 10 živućih podvrsta leoparda. Nalazi iz Vjetrenice proširit će spoznaje o toj velikoj mački.
Prva paleontološka istraživanja u pećinama BiH provode se po dolasku Austro-Ugarske uprave, a posljednja tokom osamdesetih godina 20. stoljeća. Među prvim nalazima spominje se plećka nosoroga u Marinovoj pećini kod Pala u izvještaju Franje Fiale krajem 19. st. Veliko paleontološko istraživanje napravljeno je i u pećini Megari kod Hadžića u kojem je sudjelovao i hrvatski paleontolog Dragutin Gorjanović Kramberger, otkrivač neandertalskog čovjeka iz Krapine.
Iza drugog svjetskog rata paleontološka istraživanja u pećinama izvodi uglavnom akademik Mirko Malez iz Zagreba, osnivač Zavoda za paleontologiju i geologiju kvartara, u suradnji s domaćim institucijama, Zavodom za zaštitu spomenika i Zemaljskim muzejem iz Sarajeva. Uglavnom se radi o sondažnim iskopavanjima manjeg obima i u većini pećina su iskopani ostaci pećinskog medvjeda Ursus spelaeus, kazao je speleolog-arheolog Jasminko Mulaomerović. U tim istraživanjima Mulaomerović posebno ističe Gigića pećinu kod Bosanskog Grahova, u kojoj je iskopan cijeli skelet pećinskog medvjeda, pećinu Rastušu kod Teslića, pećinu Megaru kod Hadžića, pećinu Kuk u kanjonu Bistrice, Orlovaču pećinu kod Sumbulovca (općina Pale) gdje je pronađen veći broj skeletnih ostataka, Lukinu pećinu kod Zavidovića i Bijambarsku pećinu kod Olova. Pećina Đurkovina u općini Ravno ocijenjena je jednom od najvećih kosturnica pećinskog medvjeda na Balkanu. Pored medvjeda u mnogim pobrojanim pećinama nađeni su i ostaci drugih kvartarnih životinja kao što su pećinska hijena, vuk, kozorog i dr., ali zbog obima iskopavanja, uglavnom samo pojedine kosti. Nalaz leoparda u pećini Vjetrenici tokom istraživanja speleologa iz Welsa 1968. bio je veliko otkriće, kako zbog okolnosti nalaza tako i zbog njegove rijetkosti.
Paleontološko naslijeđe Vjetrenice, koje se malo do sada isticalo, upotpunit će sliku neobično bogate prirodne i kulturne baštine dinarskog krša u Bosni i Hercegovini. Niz kulturnih zanimljivosti Vjetrenice, poput pojave srednjovjekovnog ljetnikovca na ulazu koji je rashlađivan vjetrom iz podzemlja, u etnološkoj literaturi još nije vrednovan. Podzemlje Popova polja najbogatiji je rezervat podzemne faune u svijetu, a Vjetrenica s 92 podzemne vrste najbogatija pojedinačna pećina u svijetu.
http://www.vjetrenica.com/index.php?_9=18&_6=6&_22=168
Propusteno
Egipcani rekli da smo mi zemlja piramida. Egipcani rekli da su vidjeli da nesto pise (mogli su pitati bilo koga i saznali bi da pise "Rasim"). Egipcani bili u Vispaku. Egipcani bili kod ministra za izbjeglice, kod ministra za energetiku, kod Premijera...samo nisu bili kod ministra-oponenta. ;) Egipcani rekli odnijeti uzorke, pa nam javiti sta su analize pokazale. Ako im se uzorci ne zagube (jadan onaj skelet koji luta dunjalukom!) mozda ce se i oni vratiti narednog ljeta kao Ali koji je ovdje bio 42 dana prosle godine...to je, naime, jedini podatak kojeg nam o toj posjeti saopstavaju. Ni analize, ni zakljucci, nego duzina posjete.
Ako Egipcanin jeste rekao, a ima se razloga sumnjati u rijeci eksperata koje posjete Projekat, jer se nerijetko nakon posjete iznenade kad im se skrene paznja na to sta su navodno govorili, sljedece: "Dr. Nabil Swelim jedan od eminentnih stručnjaka za piramide iz Egipta ponovio je svoje stajalište da će BiH biti zemlja piramida. On je istakao i da će za otkrivanje samo jedne strane piramide Sunca biti potrebno uložiti oko 15 miliona KM, a "tek kada se to napravi bit će poznato kako su I čijom rukom građene ove građevine" - izjavio je dr. Swelim.", postavlja se pitanje zasto bi jedan gost u svemu ovome govorio o finansijama. Njegovo bi bilo da se drzi price o struci i nalazima, a ne da prosi.
Propusteno je i skrnavljenje Tesle http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1217&Itemid=113 , a bas me zanimalo kad ce uvuci genija u sve ovo.
Djeca, pardon, volonteri i dalje vrijedno rade iako se njihovi obroci teskom mukom finansiraju tako sto se besplatni materijal na kojem pise "gratis" trampi za 10 KM. Najbolje ce biti da djeca ponesu od kuce 10 KM, pa sami sebi kupe klopu.
Obavezno procitati uradak gospodje koja je imala trenutak prosvjetljenja i koja jednako ne zna nista ni o borilackim vjestinama, ni o energiji, pa izvaljuje kolosalnu glupost: "ako je grupa boraca samo posložena u formaciju sazviježđa VELIKOG MEDVJEDA, ona može pobijediti deset puta brojčano jačeg protivnika. " http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1228&Itemid=117
Haris je izjavio: "Fondacija je na pravom putu", jos samo da Reis aminuje....
Imamo dokaz da i BiH ima dipl.el.ing-a koji razmislja slicno Hrvoju, pa se i on moze nadati spominjanju u Danima. On je, naime, vrsio eksperiment s piramidom. Mene je njegov zakljucak naveo da pomislim da su muke mnogih muskaraca rijesene zauvijek i bez malih plavih tableta i muske vode, samo ako umjesto na cvijece, energiju piramide usmjeri na problematicni organ. Covjek pise: "Otkinuo sam tri lista jedne vrste lozice (cvijeće). Prva dva lista sam odvojio i češće im «posvećivao» pažnju, sa stalnim mislima i molbom da ostanu svježi, a treći list sam ostavio sa strane ne obraćavši pažnju na njega. Zaista se pokazalo da su prva dva lista bila u znatno svježijem i ukrućenijem stanju, dok je treći list bio potpuno mlitav i naboran."
http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1200&Itemid=113
Gogi ima novi izvjestaj, ali u njemu ovog puta nema ni ORBS-a ni utvara...bojim se da Gogi gubi svoje moci da "vidi". Nadam se da ce ipak zadrzati posao. Poslije ovog, niko ga nece htjeti.
Naravno, bilo mi je cudno da su "izbacili" preko 30 vijesti (OK, ukljucujuci i isjecke iz novina), a onda ugledah slike sa kojih se moze vidjeti da je sa nama opet "the novinarka", koja nikog ne intervjuise nego caska telefonom i koja nikako ne radi za Fondaciju, nego pravi seminarski rad i koja ne samo da sve to "vidi na svoje oko", nego je sad ponijela i foto-aparat! Merima je tu.
http://img165.imageshack.us/img165/3797/image006gz0.jpg
http://img165.imageshack.us/img165/3118/image002pn3.jpg
http://img165.imageshack.us/img165/822/image014eq7.jpg
http://img165.imageshack.us/img165/4117/image019qy1.jpg
http://img165.imageshack.us/img165/2967/image011br3.jpg
http://piramidasunca.ba/ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1220&Itemid=117